Jak drukować bezprzewodowo

Obecnie podstawowym narzędziem pracy są nie tylko desktopy i laptopy, ale także tablety i smartfony. W firmach lub branżach, które bazują na mobilnych pracownikach, sprzęt z Androidem lub iOS-em dawno wyparł urządzenia z Windows. Rozwiązania druku muszą nadążać za tym zmianami.
Jak drukować bezprzewodowo

Google Cloud Print oraz Apple AirPrint

Tak się składa, że w Polsce (ale nie tylko) większość sprzętu mobilnego pracuje pod kontrolą systemu Android. Nic więc dziwnego, że w kwestii druku z urządzeń mobilnych najbardziej liczącym się rozwiązaniem są te proponowane przez Google, a w szczególności Cloud Print. Bezsprzecznie jest to system, który ma wiele zalet:

  • możliwość bezpośredniego użycia drukarek sieciowych albo udostępnienia dowolnej drukarki przez pecet,
  • możliwość druku bez sterowników z dowolnego urządzenia z Androidem,
  • możliwość udostępniania drukarek innym osobom,
  • druk z komputera – z przeglądarki Chrome, systemu Chrome OS albo z dowolnej aplikacji Windows (po instalacji dodatkowego sterownika),
  • druk z dowolnego miejsca na świecie.

W ciągu kilka lat obecności na rynku Cloud Print stał się standardem. Szybko trafił do domowych urządzeń drukujących (oczywiście tylko tych z interfejsami sieciowymi), a także biurowych. Firmy, których pracownicy intensywnie korzystają ze sprzętu mobilnego, powinny zwracać na niego uwagę podczas doboru sprzętu drukującego.

Jedną z ważnych cech Google Cloud Print jest to, że w chmurze mogą znaleźć się nie tylko drukarki sieciowe, ale również te z USB, udostępnione przez Windows.

Świat Apple rządzi się innymi prawami, ale również w tym przypadku dostępne jest rozwiązane druku bezprzewodowego, które nie wymaga instalacji sterowników. Mowa o AirPrint – technologii, która powstała na potrzeby urządzeń z systemem iOS, ale obecnie jest zgodna także z macOS. Z założenia pozwala na druk przez infrastrukturę Wi-Fi, choć działa również jako tzw. Direct AirPrint, czyli po bezpośrednim połączeniu urządzenia mobilnego z drukarką.

Obecnie większość drukarek domowych i biurowych (patrz np. artykuł Drukuj szybko i ekonomicznie) jest zgodna z rozwiązaniami Google i Apple. Jeśli niektóre urządzenia nie obsługują druku bezprzewodowego realizowanego przez Cloud Print czy AirPrint, to często można zastąpić je innymi, wykonującymi te same zadania, dostosowując w ten sposób sprzęt do konkretnych potrzeb klienta. Przykładem mogą być bezpłatne aplikacje Kyocera Cloud Connect (Google, Evernote) albo Kyocera AirPrint.

Producenci drukarek też oferują aplikacje

Używając aplikacji Apple’a i Google’a nie potrzebujemy sterowników, by wydrukować coś ze smartfonu lub tabletu, a mimo to producenci drukarek tworzą specjalne aplikacje mobilne do drukowania. Po co? Jest wiele powodów, ale głównie chodzi o to, by jak najlepiej wykorzystać możliwości sprzętu – na przykład w zakresie skanowania, kopiowania, współpracy z usługami chmurowymi (bez ograniczania się do chmur Apple’a i Google’a).

Jedną z dodatkowych możliwości, jakie daje aplikacja mobilna, jest możliwość druku z Androida z wykorzystaniem funkcji Wi-Fi Direct (coś, co AirPrint ma w standardzie). W tym przypadku nie jest wymagane połączenie drukarki ani smartfona z siecią lokalną oraz internetem – oba urządzenia komunikują się ze sobą bezpośrednio. Rolą aplikacji mobilnej jest właśnie wykrycie drukarki „w powietrzu”, nawiązanie z nią połączenia oraz przesłanie zadania druku.

Aplikacje przeznaczone na smartfony lub tablety znacznie rozszerzają możliwości wykorzystania drukarek, w stosunku do tego co oferują rozwiązania Apple i Google.

Niezależnie od sposobu połączenia drukarek z urządzeniem mobilnym, aplikacje mobilne mają dodatkowe wygodne funkcje, np. kopiowania. Aplikacja przechwytuje obraz z kamery smartfonu i wysyła go na drukarkę. W ten sposób kopie można robić nawet ma drukarce bez modułu skanującego. Oczywiście, takie zadanie można wykonać inaczej, robiąc zdjęcie dokumentu i wysyłając do drukarki podłączonej do Google Cloud Print, jednak specjalna funkcja aplikacji bardzo upraszcza to zadanie.

Innym przykładem jest integracja z usługami przechowywania danych w chmurze: usługami takimi jak Dysk Google, Microsoft OneDrive, Dropbox, Evernote i wieloma innymi. Integracja jest możliwa zarówno na poziomie samej drukarki, jak również w aplikacji mobilnej. W tym pierwszym przypadku warunkiem wygodnego korzystania z usług jest wygodny panel kontrolny drukarki: kolorowy, najlepiej dotykowy ekran LCD, który umożliwi łatwe przeglądanie struktury katalogów w chmurze, a także drukowanie i skanowanie bezpośrednio z panelu drukarki.

Natomiast drugie rozwiązanie – obsługa usług chmurowych w aplikacjach mobilnych – umożliwia wymianę danych między chmurą a smatfonem lub tabletem, a dopiero później druk dokumentu. Rozwiązanie to przydaje się w przypadku drukarek wyposażonych w tekstowe ekrany LCD lub pozbawione ekranów. Może być również użyteczne, gdy użytkownicy drukują pliki z różnych kont w poszczególnych usługach albo skanują na różne konta (drukarka zwykle może być „podpięta” tylko do jednego konta w danej usłudze). Możliwości współpracy z chmurami (choć w różnym zakresie) mają aplikacje większości producentów: Canon, Epson, HP czy Kyocera.

Wiele aplikacji integruje się z popularnymi usługami chmurowymi, umożliwiając drukowanie wprost z internetu, a także skanowanie do chmury (na obrazkach aplikacje Brother i Kyocera).

Warto jeszcze wspomnieć o standardzie Mopria, opracowanym przez Mopria Alliance, a wykorzystywanym obecnie w tysiącach modeli drukarek sieciowych. Do drukowania z użyciem tego standardu potrzebna jest tylko jedna aplikacja Mopria Print Service (dla Androida), która współpracuje z urządzeniami 24 różnych firm i marek na zasadzie wtyczek. Zatem eliminuje konieczność korzystania z kilku różnych aplikacji mobilnych, gdy w firmowej sieci pracują różne urządzenia. Niestety, Mopria nie ma aż takich możliwości, jak aplikacje przygotowane przez konkretne firmy.

Mopria to standard, dzięki któremu można drukować na drukarkach różnych producentów z poziomu jednej, wspólnej aplikacji mobilnej.

Własne usługi producentów

Oprócz wymienionych rozwiązań, drukarki poszczególnych producentów często mają niestandardowe, ale przydatne funkcje. Na przykład na wielu drukarkach Epsona i HP można drukować poprzez wysłanie wiadomości z załącznikami bezpośrednio na adres e-mailowy przypisany do drukarki. W przypadku HP usługa nosi nazwę ePrint, a dla Epsona jest to usługa Connect. Oczywiście druk przez e-mail to tylko część możliwości tych usług.

Epson Connect to specjalna usługa sieciowa tylko dla drukarek tego producenta, umożliwiająca m.in. druk przez e-mail oraz bezpośrednią integrację drukarki z usługami przechowywania danych w chmurze.

Innym przykładem jest platforma HyPAS (Hybrid Platform for Advanced Solutions) w drukarkach Kyocera. To środowisko, w którym można instalować dodatkowe aplikacje i integrować z różnymi usługami. Wymienione wcześniej bezpłatne aplikacje to tylko część możliwości – do bardziej zaawansowanych należy Net Admin do monitorowania drukarek, Scan Extension Kit do przetwarzania OCR skanowanych dokumentów, MyQ do kompleksowego zarządzania obiegiem dokumentów i wiele innych. Za niektóre z tych programów trzeba dodatkowo zapłacić.

Kyocera SmartScan to jeden z przykładów dodatkowych aplikacji dla drukarek – za jej pomocą można skanować do samego siebie (po zalogowaniu) albo wysłać skan do folderu, na e-mail lub przez faks (korzystając z książki adresowej).

Warto jeszcze wspomnieć o usługach takich jak Brother Creative Center (w wersji konsumenckiej i biznesowej), a także Canon InkJet Cloud Printing Center (usługa konsumencka) oraz Canon Maxify Cloud Link (usługa biznesowa). Rola tych usług w wykonaniu obu firm jest nieco inna, ale w jednym i drugim przypadku użytkownicy drukarek zyskują dostęp do setek szablonów dokumentów w sieci. W przypadku Canona można także udostępniać drukarki przez sieć, zarządzać uprawnieniami poszczególnych użytkowników i konfigurować dostęp do różnych usług sieciowych.

Usługi sieciowe Canon pozwalają podłączyć drukarkę i skaner bezpośrednio do popularnych serwisów w sieci, a także zasobów Creative Park Premium z wieloma gotowymi szablonami.

Jak widać, możliwości poszczególnych urządzeń drukujących mogą być bardzo zróżnicowane, ale w każdym przypadku daleko wykraczają poza zwykłe, tradycyjne drukowanie. | CHIP