Minecraft wprowadził do nauki programowania 85 milionów dzieci

Na potrzeby platformy Code.Org Microsoft opracował inną wersję gry. “Minecraft”, który uczy kodowania przypomina raczej prostą grę, w której postać gracza obserwuje się z góry. Główna różnica polega też na tym, że nie steruje się nią bezpośrednio, a wydając komendy oparte o schematy blokowe. Do dyspozycji użytkownika oddano trzy bezpłatne lekcje trwające około godziny, które uczą logiki i kroków składania kodu odpowiedzialnego za daną akcję. Graficzny interfejs pomaga w zrozumienia podstaw kodowania, a na życzenie każdy użytkownik może też zobaczyć stworzony przez siebie kod w naturalnej wersji.
minecraft
minecraft

Tak wygląda jedna z pierwszych lekcji z kodowaniem w “Minecrafcie”. (fot. code.org)

Ponieważ platforma Code.org została przetłumaczona na wiele języków, nauczyciele informatyki z różnych szkół świata mogli wykorzystać ją w swoich zajęciach. Do tej pory z tej okazji skorzystało 85 milionów użytkowników. Mike Harvey, pomysłodawca Code.org twierdzi, że zajęcia z “Godziną kodowania z Minecraftem” są interesujące dla dzieci ponieważ doskonale znają one środowisko gry, ich bohaterów, elementy, z których jest złożona czy dźwięki. Znajomy ekosystem zaś przyciąga uwagę i zwiększa efektywność nauki.

W Code.org znajdziemy także szereg innych kursów, nie tylko związanych z grami, oraz aplikacji pomocnych nauczycielom informatyki. Z wszystkich narzędzi można korzystać bezpłatnie. Bardziej zaawansowanym użytkownikom przypominamy, że w ubiegłym roku udostępniono bezpłatnie 450 szkoleń programistycznych prowadzonych online przez znane uniwersytety. | CHIP