MSI GT83VR Titan – pierwszy laptop z Coffee Lake H

Procesory Intel Coffee Lake H, a więc topowe jednostki Intela dla laptopów, do tej pory istniały głównie na papierze. Teraz do sprzedaży trafił pierwszy laptop wykorzystujący te CPU. A gdzie lepiej pokazać możliwości jakie daje wydajny procesor niż w wielkim, ciężkim, ale też bardzo wydajnym laptopie dla graczy?
Niecodzienna konstrukcja to już znak firmowy tej serii laptopów MSI (fot. MSI)

Niecodzienna konstrukcja to już znak firmowy tej serii laptopów MSI (fot. MSI)

MSI GT83VR Titan to laptop klasy DTR (desktop replacement ang. zamiennik komputera stacjonarnego). Jest więc bardzo duży i ciężki. Dysponuje ekranem o przekątnej 18,4″ i waży około 5,5 kg. W środku znajduje się sześciordzeniowy, dwunastowątkowy CPU Intel Core i7-8850H. Ten wydajny procesor może pochwalić się aż 9 MB pamięci cache L3 oraz częstotliwością bazową 2,6 GHz. W trybie Turbo przyspiesza do 4,3 GHz, chociaż trudno ocenić na tę chwilę jak długo jest w stanie utrzymać tak wysoką częstotliwość.

Niecodzienna konstrukcja to już znak firmowy tej serii laptopów MSI (fot. MSI)

Podobnie jak i poprzednie modele GT8X, także i ten ma dość niezwykłą konstrukcję. W miejscu, gdzie zwykle znajduje się tochpad i panele dla nadgarstków, w GT83VR umieszczono klawiaturę mechaniczną. Touchpad przesunięto tym samym na prawo i służy on także jako blok numeryczny. Tym samy użytkownik nie ma kontaktu z bardziej nagrzewającymi się częściami komputera.

Klawiatura zastosowana w nowej odsłonie GT83VR to ten sam model co w wersji z procesorami generacji 7, oparty o przełączniki Cherry MX Brown (fot. MSI)

A jest się co nagrzewać, bo nawet mimo potężnego systemu chłodzenia dwa GeForce’y GTX 1080 spięte w SLI i sześciordzeniowy CPU muszą wytwarzać sporo ciepła. Uzupełnieniem tej imponującej specyfikacji jest pamięć RAM o pojemności aż 64 GB.

Cena jest powalająca, ale z drugiej strony ten laptop nie zestarzeje się naprawdę długo (fot. videocardz)

Laptop jak na tę chwilę pokazał się jedynie w greckim sklepie Public.gr. Cena? Jak nietrudno się domyślić jest bardzo wysoka: 6199 euro. W przeliczeniu na złotówki to około 25 tysięcy. GT83VR z procesorem 8 generacji szybko jednak zniknął ze sklepu. Nie spodziewam się iż został wykupiony, a raczej ktoś połapał się iż pokazano go zbyt wcześnie, przed oficjalną premierą | CHIP

Powiązane treści:

Jaki laptop MSI jest najlepszy? – ranking laptopów

Więcej:bezcatnews