Nimbus Data ExaDrive: SSD o pojemności… 100 TB

Nowe nośniki SSD z serii ExaDrive DC wykonano w rozmiarze 3,5 cala, co oznacza, że mogą one zastąpić klasyczne, 3,5-calowe dyski twarde. ExaDrive DC wykorzystują własne kontrolery Nimbus Data, interfejs tych nośników to klasyczne SATA 6 Gb/s. Producent deklaruje “nieograniczoną” wytrzymałość nośników. Producent przewiduje również wprowadzenie na rynek serii z interfejsem SAS, jednak nie podał żadnych szczegółów dotyczących, kiedy takie modele miałyby trafić na rynek.
Nimbus Data ExaDrive: SSD o pojemności… 100 TB

Pod względem wydajności nowe SSD Nimbus Data nie wyróżniają się niczym szczególnym. Sekwencyjny odczyt i zapis na poziomie 500 MB/s, IOPS na poziomie 100 000. Cechą wyróżniającą nowe nośniki jest przede wszystkim pojemność: 50 TB i 100 TB. Nowe nośniki zbudowane są w oparciu o własną architekturę Nimbus Data wykorzystującą cztery niestandardowe kontrolery pamięci NAND Flash i chip zarządzający pracą nośnika. Przy tak dużej pojemności oczywiste jest, że producent wykorzystał pamięci typu 3D NAND MLC, układy pamięci zostały wyprodukowane przez firmę Hynix.

Nimbus Data SSD
Nowe SSD mają stanowić interesującą alternatywę dla centrów danych (fot. Nimbus Data / AnandTech)

Model o pojemności 100 TB jest objęty pięcioletnią nieograniczoną gwarancją trwałości. Oznacza to, że producent gwarantuje bezbłędny zapis około 79 PB (petabajtów) – tyle mniej więcej danych uda się przesłać na jeden nośnik zakładając nieprzerwaną pracę nośnika 24/7 przez 5 lat. Deklarowany poziom korekcji błędów ma gwarantować mniej niż jeden błędny bit na 1017 bitów odczytanych. Średni międzyawaryjny czas pracy nowych nośników (MTBF) to 2,5 miliona godzin.

Zdaniem producenta nowe nośniki są dobrą propozycją dla dużych centrów danych, które chciałyby zmigrować z klasycznych technologii talerzowych (klasycznych dysków twardych 3,5″) na SSD. Świadczy o tym zarówno format obudowy SSD (3,5″) jak i zastosowany interfejs (SATA 6Gb/s). Dzięki olbrzymiej pojemności i niskiemu zużyciu energii (10 W w stanie spoczynku, 14 W podczas operacji zapis/odczyt) nowe nośniki mają umożliwić uzyskanie znacznych oszczędności miejsca w serwerowni, kosztów infrastruktury oraz zużycia energii.

Aktualnie firma dostarczyła już próbki nowych produktów do wybranych partnerów. Nowe nośniki będą dostępne na rynku latem 2018 roku. Nimbus Data nie ujawniła cen nowych nośników, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że będą one “konkurencyjne”. | CHIP