Nowy SoC Samsunga oficjalnie zaprezentowany

Nowy procesor Samsunga, 9610, to część tak zwanej serii Exynos 7, a więc młodszych braci topowych Exynos 9, znanych z flagowych telefonów koreańskiego producenta. Skierowany do średniego segmentu procesor będzie rywalizował tam głównie ze Snapdragonami serii 600 oraz procesorem HiSilicon Kirin 970.
Nowy SoC Samsunga oficjalnie zaprezentowany

Nowy Exynos 9610 to 8-rdzeniowa jednostka wykorzystująca cztery rdzenie Cortex A73 oraz cztery rdzenie Cortex A53. Pierwszy blok działa z częstotliwością do 2,3 GHz, natomiast drugi, bardziej energooszczędny pracuje z częstotliwością 1,6 GHz.

Układ graficzny wbudowany w ten z SoC to Mali-G72MP3, co stanowi duży przeskok względem poprzedniej serii 7, oferującej jedynie Mali-G71 MP2, a więc układ graficzny wyraźnie słabszy. Dobór tak wydajnego GPU może sugerować, że Samsung będzie chciał wykorzystać ten procesor np. w urządzeniach z obsługą coraz popularniejszej rzeczywistości rozszerzonej.

Nowy Exynos 9610 będzie obecny prawdopodobnie w smartfonach Samsunga ze średniej półki (fot. GSMArena)

Istotną cechą współczesnych SoC są ich możliwości multimedialne. Względem poprzednika nowy Exynos 9610 został wzbogacony o nagrywanie wideo 4K z prędkością aż 120 klatek na sekundę. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na nagrywanie w niższej rozdzielczości (Full HD), to będziemy w stanie rejestrować z jego pomocą obraz z prędkością aż 480 klatek na sekundę. O ile pozwoli na to kamera telefonu. To oznacza, że kręcenie filmów slow motion nie będzie stanowiło problemu.

Podobnie jak w większości nowych SoC dla telefonów komórkowych, także i w nowym Exynosie 9610 znajdziemy elementy sztucznej inteligencji. Ta ma w tym przypadku zajmować się przede wszystkim rozpoznawaniem cech sceny podczas fotografowania i pomagać w doborze ustawień. Działa więc w praktyce jak bardziej zaawansowana automatyka aparatu, jednocześnie może wspomagać także efekt bokeh, a konkretnie sterowanie jego intensywnością.

Jeśli chodzi o łączność, to procesor został wyposażony w modem LTE, pracujący z maksymalną prędkością 600 Mbps (download) i 120 Mbps (upload). Chip wykonano w technologii finFET 10 nm, co pozwala mieć nadzieję na niskie zużycie prądu. Konstrukcyjnie Exynos 9610 przypomina modele, z którymi będzie konkurować. Dwa bloki rdzeni, jeden silniejszy, drugi słabszy, oparte odpowiednio o architektury Cortex A73 i Cortex A53, to nic szczególnie oryginalnego. Zastosowanie jednak bardzo wydajnego układu graficznego może przesądzić o możliwościach multimedialnych i w efekcie o sile tego procesora. | CHIP

Więcej:bezcatnews