Nowy SoC Samsunga oficjalnie zaprezentowany

Producenci smartfonów chętnie korzystają z procesorów wyprodukowanych przez inne firmy. Tymczasem Samsung w wielu swoich modelach korzysta z własnych procesorów. Teraz zaprezentował nowy model, skierowany do tzw. średniego segmentu.

Nowy procesor Samsunga, 9610, to część tak zwanej serii Exynos 7, a więc młodszych braci topowych Exynos 9, znanych z flagowych telefonów koreańskiego producenta. Skierowany do średniego segmentu procesor będzie rywalizował tam głównie ze Snapdragonami serii 600 oraz procesorem HiSilicon Kirin 970.

Nowy Exynos 9610 to 8-rdzeniowa jednostka wykorzystująca cztery rdzenie Cortex A73 oraz cztery rdzenie Cortex A53. Pierwszy blok działa z częstotliwością do 2,3 GHz, natomiast drugi, bardziej energooszczędny pracuje z częstotliwością 1,6 GHz.

Układ graficzny wbudowany w ten z SoC to Mali-G72MP3, co stanowi duży przeskok względem poprzedniej serii 7, oferującej jedynie Mali-G71 MP2, a więc układ graficzny wyraźnie słabszy. Dobór tak wydajnego GPU może sugerować, że Samsung będzie chciał wykorzystać ten procesor np. w urządzeniach z obsługą coraz popularniejszej rzeczywistości rozszerzonej.

Nowy Exynos 9610 będzie obecny prawdopodobnie w smartfonach Samsunga ze średniej półki (fot. GSMArena)

Istotną cechą współczesnych SoC są ich możliwości multimedialne. Względem poprzednika nowy Exynos 9610 został wzbogacony o nagrywanie wideo 4K z prędkością aż 120 klatek na sekundę. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na nagrywanie w niższej rozdzielczości (Full HD), to będziemy w stanie rejestrować z jego pomocą obraz z prędkością aż 480 klatek na sekundę. O ile pozwoli na to kamera telefonu. To oznacza, że kręcenie filmów slow motion nie będzie stanowiło problemu.

Podobnie jak w większości nowych SoC dla telefonów komórkowych, także i w nowym Exynosie 9610 znajdziemy elementy sztucznej inteligencji. Ta ma w tym przypadku zajmować się przede wszystkim rozpoznawaniem cech sceny podczas fotografowania i pomagać w doborze ustawień. Działa więc w praktyce jak bardziej zaawansowana automatyka aparatu, jednocześnie może wspomagać także efekt bokeh, a konkretnie sterowanie jego intensywnością.

Jeśli chodzi o łączność, to procesor został wyposażony w modem LTE, pracujący z maksymalną prędkością 600 Mbps (download) i 120 Mbps (upload). Chip wykonano w technologii finFET 10 nm, co pozwala mieć nadzieję na niskie zużycie prądu. Konstrukcyjnie Exynos 9610 przypomina modele, z którymi będzie konkurować. Dwa bloki rdzeni, jeden silniejszy, drugi słabszy, oparte odpowiednio o architektury Cortex A73 i Cortex A53, to nic szczególnie oryginalnego. Zastosowanie jednak bardzo wydajnego układu graficznego może przesądzić o możliwościach multimedialnych i w efekcie o sile tego procesora. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.