Nvidia GPU P102-100, czyli superwydajna karta dla “górników”

Model P102-100 ma być najwydajniejszą kartą do kopania kryptowalut. Układ napędza Nvidia Pascal GP102 z 3200 rdzeniami CUDA o taktowaniu 1582 MHz. Nie wiadomo niestety nic o trybie Boost. Karta wyposażona będzie w 5GB pamięci GDDR5X 320-bit pracującymi z prędkością 11 GB/s. Jeśli chodzi o system chłodzenia zastosowano tutaj dwuslotowy cooler Twin 2X z dwoma wentylatorami i pięcioma miedzianymi ciepłowodami.
inno3d p102-100
inno3d p102-100

Całość do zasilania będzie potrzebowała dwóch 8-pinowych wtyczek. Maksymalny pobór mocy to 250 W. Ponieważ zastosowanie karty jest jasno określone, nie znajdziemy tu żadnych wyjść wideo – nie są one potrzebne do wydobywania kryptowalut.

Wydajnych kart graficznych ciągle brakuje na rynku przez zainteresowanie wydobywaniem kryptowalut (fot. Gizmodo.com)

A jak z efektywnością? Model P102-100 może się poszczycić naprawdę dobrymi wynikami. Wydajność w kopaniu Ethereum ma wynosić nawet 47 MH/s, ZCash około 660 Sol/s, a Monero około 879 H/s. Dla porównania jedna z najwydajniejszych obecnie kart Nvdidii GeForce GTX 1080 Ti osiąga maksymalnie 38-40 MH/s. Chociaż producent nie ujawnił jeszcze dokładnej daty premiery ani ceny karty biorąc pod uwagę jej charakter powinniśmy się spodziewać, że będzie ona tańsza od wspomnianego wyżej układu Nvidii.

Mimo mocnego tąpnięcia na rynku kryptowalut, zainteresowanie kartami graficznymi wcale nie zmalało. Niedobór i kryzys cenowy wywołują głębokie niezadowolenie wśród graczy, którzy nie mają często możliwości zakupić detalicznie kart, które hurtowo wykupują górnicy. Apel Nvidii do sprzedawców to tak naprawdę tylko PR. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji są właśnie karty przeznaczone wyłącznie dla górników, takie jak te, które produkuje firma Inno3D. | CHIP