NVIDIA wprowadziła słabszą wersję karty GeForce MX150 bez wiedzy klientów

GeForce MX150 stworzona z myślą o laptopach trafiła na rynek w maju ubiegłego roku zastępując układ GeForce 940MX. GPU taktowane jest zegarem o częstotliwości 1469 MHz (1532 MHz w trybie Boost). Posiada też pamięć pracującą z prędkością 1502 MHz. NotebookCheck odkrył jednak, że do urządzeń trafiają dwie różne wersje karty. O ile ta pierwsza (oznaczenie kodowe N17S-LG-A1 1D10) pojawia się w większości laptopów, tak w 13-calowych maszynach występuje odmiana o kodowej nazwie N17S-LG-A1 1D12, która charakteryzuje się niższym o 25% taktowaniem zegara (937 MHz i 1038 MHz w trybie Boost) i pamięcią o częstotliwości 1253 Mhz.
Trzech gigantów nieoczekiwanie wsparło przejęcie Arm przez NVIDIA
Trzech gigantów nieoczekiwanie wsparło przejęcie Arm przez NVIDIA

nvidia
Różnice między obydwoma modelami (fot. Notebookcheck.com)

Oprócz tego karty różnią się zapotrzebowaniem energetycznym. Standardowy układ pobiera 25W, natomiast wersja N17S-LG-A1 1D12 jedynie 10W. Ten drugi układ odkryto głównie w ultrabookach takich jak Asus ZenBook 13 UX331UN, HP Envy 13 czy Xiaomi Mi Notebook Air 13.3. Prawdopodobnie ze względów konstrukcyjnych zdecydowano się dać w tych urządzeniach mniej wydajny, ale za to pozwalający na dłuższą pracę baterii układ. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby NVIDIA oraz jej partnerzy jawnie pokazali różnice między tymi kartami. Najczęściej słabsze wersje kart przeznaczone do lżejszych i cieńszych ultrabooków oznakowane są jako Max-Q. Tymczasem na wszelkich reklamach zobaczyć można osiągi jedynie pierwszego, wydajniejszego układu i ani słowa o tym, że w obiegu znajduje się też inny wariant karty.

O ile osobom, które korzystają z laptopów typowo do przeglądania internetu i oglądania filmów różnica w wydajności karty nie zrobi żadnej różnicy, tak gracze czy użytkownicy zajmujący się edycją grafiki w programach multimedialnych mogą ją mocno odczuć. Przed zakupem laptopa z tym układem warto dokładnie przyjrzeć się oznaczeniom karty. | CHIP