
NVIDIA wprowadziła słabszą wersję karty GeForce MX150 bez wiedzy klientów
GeForce MX150 stworzona z myślą o laptopach trafiła na rynek w maju ubiegłego roku zastępując układ GeForce 940MX. GPU taktowane jest zegarem o częstotliwości 1469 MHz (1532 MHz w trybie Boost). Posiada też pamięć pracującą z prędkością 1502 MHz. NotebookCheck odkrył jednak, że do urządzeń trafiają dwie różne wersje karty. O ile ta pierwsza (oznaczenie kodowe N17S-LG-A1 1D10) pojawia się w większości laptopów, tak w 13-calowych maszynach występuje odmiana o kodowej nazwie N17S-LG-A1 1D12, która charakteryzuje się niższym o 25% taktowaniem zegara (937 MHz i 1038 MHz w trybie Boost) i pamięcią o częstotliwości 1253 Mhz.

Oprócz tego karty różnią się zapotrzebowaniem energetycznym. Standardowy układ pobiera 25W, natomiast wersja N17S-LG-A1 1D12 jedynie 10W. Ten drugi układ odkryto głównie w ultrabookach takich jak Asus ZenBook 13 UX331UN, HP Envy 13 czy Xiaomi Mi Notebook Air 13.3. Prawdopodobnie ze względów konstrukcyjnych zdecydowano się dać w tych urządzeniach mniej wydajny, ale za to pozwalający na dłuższą pracę baterii układ. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby NVIDIA oraz jej partnerzy jawnie pokazali różnice między tymi kartami. Najczęściej słabsze wersje kart przeznaczone do lżejszych i cieńszych ultrabooków oznakowane są jako Max-Q. Tymczasem na wszelkich reklamach zobaczyć można osiągi jedynie pierwszego, wydajniejszego układu i ani słowa o tym, że w obiegu znajduje się też inny wariant karty.
O ile osobom, które korzystają z laptopów typowo do przeglądania internetu i oglądania filmów różnica w wydajności karty nie zrobi żadnej różnicy, tak gracze czy użytkownicy zajmujący się edycją grafiki w programach multimedialnych mogą ją mocno odczuć. Przed zakupem laptopa z tym układem warto dokładnie przyjrzeć się oznaczeniom karty. | CHIP