gry z konsol online

Ponad 70 gier z lat 80 – teraz dostępnych online

Gdy słyszymy o konsolach przenośnych, na myśl przychodzą Game Boy, Nintendo 3DS albo PlayStation Vita. Ale przed nimi prym wiodły proste urządzenia z jedną grą i monochromatycznym wyświetlaczem, które można było kupić również na polskich, PRL-owskich targowiskach. Teraz znajdziecie je w serwisie Archive.org.

30 lat temu jedną z bardziej popularnych w Polsce konsol była radziecka IM 02 z grą „Nu, pagadi”, którą potocznie nazywano „Jajeczkami”. Graliśmy w niej wilkiem, który łapał do kapelusza jajka, znoszone przez kury.

Elektroniczna legenda lat 80 (fot. Damian Kwiek)

Tego kultowego tytułu akurat w Internet Archive nie znajdziemy, ale warto spojrzeć na inne produkcje, które w Polsce nigdy nie były dostępne. Wśród ponad 70 pozycji znajdziemy m.in. logiczną grę „Merlin: The Electronic Wizard” (pozbawioną wyświetlacza), popularne „Tamagotchi” (gdzie gracz opiekuje się zwierzątkiem), mobilny wariant „Contry” (znanej posiadaczom Pegasusa) czy Pac-Mana (zamkniętego w formie miniaturowego automatu do gier). We wszystkie można zagrać bezpłatnie, bezpośrednio w przeglądarce. Część nie działa na smartfonach, zatem, przeglądając stronę Internet Archive z urządzeń mobilnych, możecie nie znaleźć ich na liście.

gry z konsol online
Spora część konsol miała unikatowy kształt (graf. Internet Archive)

Pierwsze elektroniczne gry przenośne wydał w 1976 roku – Mattel. Były to „AutoRace” i „Football”, które przyniosły firmie zarobek rzędu 400 milionów dolarów. Trzy lata później Milton-Bradley wyprodukował pierwszą przenośną konsolę z wyświetlaczem LCD i wymiennymi kartridżami – Microvision. Dopiero w 1981 na rynku pojawiło się urządzenie z czterokierunkowym przyciskiem, umożliwiającym poruszanie się postaci, był to „Cosmic Hunter”. Prawdziwy boom przypadł na koniec dekady, w 1989 roku w Japonii wyszedł Game Boy, sprzedany na całym świecie w liczbie 118 milionów egzemplarzy.

Internet Archive to organizacja non-profit, gromadząca i udostępniająca bezpłatnie rozmaite multimedia, które są w „domenie publicznej” lub mają licencję Creative Commons. Na stronie jest też funkcja Wayback Machine, umożliwiającą obejrzenie archiwalnych wersji sporej części stron www. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.