Seagate pokazuje najszybszy dysk magnetyczny na świecie

Zdecydowana większość dysków o rozmiarze 3,5″ i prędkości obrotowej 7200 rpm (obrotów na minutę) nie przekracza szybkości odczytu sekwencyjnego (co oznacza w pewnym uproszczeniu  odczyt danych znajdujących się na dysku w uporządkowanych grupach) 200 MB/s. Nieliczne są w stanie uzyskać nieco ponad 230 MB/s. Nowy nośnik Seagate’a, na tę chwilę wyłącznie prototypowy, według deklaracji producenta jest w stanie odczytywać dane z prędkością 480 MB/s. Tak szybki transfer, szybszy nawet od wyników osiąganych przez dyski, w których talerze obracają się z prędkością 15 000 razy na minutę, jest możliwy dzięki dość oryginalnej budowie wewnętrznej tego 3,5-calowego dysku.
Seagate pokazuje najszybszy dysk magnetyczny na świecie

Wysoką wydajność uzyskano za pomocą technologii, którą Seagate nazwał Multi-Actuator Technology, co w praktyce oznacza wykorzystanie większej liczby serwomotorów napędzających ruch głowicy. A właściwie głowic, bo producent umieścił dwa bloki z czterema głowicami każdy. To sprawia, że dysk jest w stanie szybciej pozyskiwać dane z talerzy magnetycznych i przesyłać je do komputera.

Seagate Mach 2 ma być niemal równie szybki co nośniki SSD (fot. Seagate)

Seagate zapowiedział także, że seria dysków Exos otrzyma technologie HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording ang. nagrywanie magnetyczne wspomagane cieplnie). Pozwala to składować znacznie więcej danych na tej samej co wcześniej powierzchni, a wszystko dzięki zastosowaniu w głowicy miniaturowych wiązek lasera, pozwalających na odczyt jeszcze węższej ścieżki. Na ułamek sekundy powierzchnia talerza jest przy tym podgrzewana do bardzo wysokich temperatur, więc technologia ta budzi pewne obawy dotyczące wpływu na żywotność nośnika.

Nowe dyski Seagate’a mają być bardzo pojemne (fot. tomshardware)

Seagate jednak utrzymuje, że podobne dyski są w stanie przetwarzać 3,2 petabajta danych, co oznacza żywotność wyraźnie wyższą niż w przypadku standardowych nośników. Najciekawsze jednak, że Seagate planuje połączyć obie technologie w jednym nośniku, co ma skutkować dyskiem nie tylko szybkim, ale też bardzo pojemnym. | CHIP