TEST: sieć mesh dla inteligentnego domu

Zasięg i stabilność sieci Wi-Fi to nieodzowny warunek poprawnej pracy inteligentnych urządzeń, pracujących w ramach Internetu rzeczy. Mowa o coraz liczniejszych urządzeniach, które komunikują się między sobą oraz z użytkownikiem, tworząc tzw. Smart Home. Przykładałem mogą być testowane wcześniej inteligentne żarówki oraz gniazdka. Tam, gdzie nie poradzi sobie zwykłe Wi-Fi, warto zainstalować sieć mesh.
TEST: sieć mesh dla inteligentnego domu

 

TP-Link Deco M5 to zestaw trzech urządzeń które utworzą system sieci Mesh i zapewni pełny zasięg sieci Wi-Fi w całym domu.

Sieć Mesh – czyli siatka wzajemnych połączeń

Mesh oznacza w języku angielskim „siatkę” – właśnie topologia siatki wyróżnia zasadę działania testowanego systemu. Chodzi o możliwość komunikowania się wszystkich elementów sieci bezpośrednio ze sobą, bez pośredniczenia tzw. punktu dostępowego (bazowego). Dzięki takiej strukturze w bardzo łatwy sposób można rozszerzać zasięg sieci – poprzez dodawanie do niej kolejnych elementów. TP-Link Deco M5 to zestaw trzech urządzeń, który możemy uzupełnić o pojedyncze jednostki sprzedawane oddzielnie. Maksymalnie możemy połączyć ze sobą dziesięć takich urządzeń. Cena dodatkowej sztuki to ok. 500 zł. (aktualne ceny pakietu oraz dodatkowych urządzeń znajdziecie tutaj)

Sieć mesh działa w oparciu o topologię siatki – pojedyncze jednostki Deco M5 łączą się ze sobą tworząc sieć Wi-Fi o dużym zasięgu (trzy moduły zapewniają pokrycie obszaru o powierzchni 400 m.kw.).

Jednostki zestawu Deco M5 działają w oparciu o technologię MU-MIMO (Multi User Multiple Input Multiple Output), co oznacza możliwość łączenia się wzajemnie każdego z urządzeń jednocześnie. Poza tym do komunikacji wykorzystują one zarówno fale radiowe 2,4 GHz oraz 5 GHz, jak i połączenie przewodowe poprzez złącze LAN. Technologia TP-Link ART (Adaptive Routing Technology) przełącza klienta sieci Wi-Fi do modułu o najlepszym w danej chwili zasięgu. Dzięki temu, kiedy poruszamy się po różnych zakątkach naszego domu, system TP-Link Deco M5 czuwa nad stabilnością i jakością połączenia przenoszonego urządzenia (np. smartfonu) z siecią Wi-Fi.

Konstrukcja i wykonanie

TP-Link Deco M5 to nie jest typowy ruter – po otwarciu pudełka, zamiast jednego urządzenia – zobaczymy trzy identyczne „krążki”. Jeden z nich należy podłączyć do źródła Internetu (modemu, lub gniazdka sieci LAN), a pozostałe połączą się z nim i będą rozszerzać zasięg naszej domowej sieci. Obudowa każdego z nich została wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Górna powierzchnia o stożkowym kształcie ma matowe wykończenie natomiast boczna krawędź jest gładką i błyszcząca. Ogólnie sprzęt prezentuje się bardzo solidnie i elegancko. Stylowy i zarazem prosty design sprawia, że Deco M5 idealnie wpasuje się w otoczenie praktycznie każdego wnętrza.

Jednostki zestawu Deco M5 są identyczne pod każdym względem, mają kształt okrągłego spodka o średnicy 12 cm i taki sam zestaw dwóch portów RJ-45 oraz złącze USB-C dla zewnętrznego zasilacza.

Funkcjonalność – obsługa i możliwości

To, co może się spodobać, to łatwa kontrola domowej sieci z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej – TP-Link Deco (Android oraz iOS). Jej główną wadą jest brak polskiej wersji językowej. Z drugiej strony jej obsługa jest na tyle intuicyjna, że nawet osoby słabo znające angielski powinny sobie z nią poradzić.

Pierwsza konfiguracja sieci Mesh Wi-Fi z urządzeniem TP-Link Deco jest bajecznie prosta. Wystarczy podłączyć pierwszy z trzech elementów do sieci elektrycznej oraz źródła Internetu (modem, inna sieć LAN) oraz uruchomić wspomnianą aplikację na urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet). W dalszej kolejności należy postępować zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie.

Prosty kreator przeprowadza nas szybko po instalacji naszej sieci Wi-Fi Mesh.
Aplikacja mobilna Deco to jedyny sposób na konfigurowanie i zarządzanie tym systemem Wi-Fi od TP-Link-a.

Mobilna aplikacja Deco oraz konto w chmurze TP-Link pozwalają na zdalny monitoring domowej sieci z dowolnego miejsca, w którym będziemy mieć połączenie z Internetem. Możemy otrzymywać powiadomienia o wykryciu, każdego „nowego” urządzenia, które połączy się z naszą siecią. Aplikacja pozwala także na zdalne odłączanie lub tymczasowe blokowanie połączenia wybranych urządzeń.

Z poziomu smartfonu lub tabletu możemy kontrolować naszą sieć w domu.

W menu aplikacji Deco nie zabrakło pożytecznej funkcji QoS (Quality of Sevice). Dzięki niej możemy łatwo i szybko skonfigurować sieć, aby zapewnić najwyższą jakość połączenia dla konkretnych urządzeń lub konkretnych celów, do których chcemy wykorzystać połączenie internetowe. Na przykład, gdy będziemy chcieli obejrzeć ulubiony serial online albo pograć online z przeciwnikami w sieci, a nie chcemy się martwić o denerwujące opóźnienia, wystarczy sięgnąć do aplikacji mobilnej i ustawić właściwą opcję.

Bardzo ciekawą funkcją jest comiesięczny raport statystyki użytkowania domowej sieci. Możemy się dowiedzieć między innymi, który z domowych sprzętów najwięcej korzystał z Internetu oraz jaka była najwyższa prędkość połączenia z globalną siecią. Poza tym zobaczymy ile „złośliwych” połączeń zostało zablokowanych przez wbudowany antywirus.

Raport Deco – comiesięczne statystyki zużycia Internetu w naszym domu.

TP-Link HomeCare – wszechstronna ochrona oraz kontrola rodzicielska

TP-Link Deco M5 oferuje możliwość ochrony zarówno sprzętu, jak i użytkownika. W pierwszym przypadku – o bezpieczeństwo sprzętu dba zintegrowany z firmware’m antywirus dostarczony przez Trend Micro. Takie rozwiązanie ochroni całą naszą sieć przed złośliwym oprogramowaniem oraz atakami hakerskimi. Co ważne w tym przypadku chronione są urządzenia, które w zwykłych sieciach pozostają „bezbronne”. Przede wszystkim konsole do gier, kamery IP oraz coraz liczniejsze urządzenia inteligentne działające w ramach IoT, które mogą być najsłabszym punktem domowej sieci.

Wbudowany antywirus od firmy Trend Micro ochroni sprzęt i całą sieć.

Nieocenioną funkcją dla rodziców małych dzieci jest funkcja kontroli rodzicielskiej (Parental Controls). Dzięki niej zawsze wiadomo, co w sieci robiło nasze dziecko. Rozbudowane filtry i kontrola dostępu do właściwych wiekowo aplikacji oraz serwisów internetowych pozwoli ustrzec najmłodszych przed „ciemną stroną” sieci. Możemy również określić czas dostęp do Internetu.

Funkcja kontroli rodzicielskiej jest wygodna w obsłudze. Łatwo możemy stworzyć „profil dziecka” i sprecyzować, jakie treści i czynności związane z dostępem do Internetu będą dozwolone bądź zabronione.

Wyniki testów

W trakcie testów rozmieściliśmy moduły systemu TP-Link Deco M5 na dwóch piętrach budynku. Powierzchnia każdego z nich to około 60 m.kw., więc łącznie zasięgiem objęte było 120 m.kw. Pomiar siły sygnału wykazał dobre pokrycie całej powierzchni mieszkalnej. Niemal wszędzie siła sygnału nie spadała poniżej -50 dBm, co jest wynikiem bardzo dobrym i potwierdza wysoką jakość Wi-Fi tworzonego przez testowane urządzenie.

Układ budynku i rozmieszczenie „stacji” TP-Link Deco M5 w naszym teście był zbliżony do tego na ilustracji. W porównaniu do tradycyjnego rutera umieszczonego w centralnym miejscu – zasięg sieci Wi-Fi był w całym domu. Zwykły ruter nie podołałby temu zadaniu.

 

W czasie testów stwierdziliśmy bardzo dobrą jakość połączenia Wi-Fi. Siła sygnału nie spadała poniżej wartości -50 dBm.

 Specyfikacja:

Procesor:czterordzeniowy
Wi-Fi:400 Mb/s w paśmie 2,4 GHz + 867 Mb/s w paśmie 5 GHz
Anteny:4 wbudowane w każdym urządzeniu Deco
Porty LAN:2 Gigabitowe porty w każdym urządzeniu Deco
Porty USB:1 port USB Type-C w każdym urządzeniu Deco
Kompatybilność:IPv6 (Internet Protocol version 6)
Wymiary:120 mm średnicy x 38 mm wysokości
Inne interfejsy:Bluetooth 4.2
Cena:~1200 zł (3-pak) , ~500 zł dodatkowa jednostka
Info:https://www.tp-link.com/pl/home-networking/deco/

 

Alternatywa:

Asus Lyra https://www.asus.com/pl/Networking/Lyra/

Linksys Velop https://www.linksys.com/pl/c/whole-home-mesh-wifi

Netgear Orbi http://www.netgear.pl/orbi/