TEST: sieć mesh dla inteligentnego domu

Tym razem sprawdziliśmy, jak działa zestaw TP-Link Deco M5.

Zasięg i stabilność sieci Wi-Fi to nieodzowny warunek poprawnej pracy inteligentnych urządzeń, pracujących w ramach Internetu rzeczy. Mowa o coraz liczniejszych urządzeniach, które komunikują się między sobą oraz z użytkownikiem, tworząc tzw. Smart Home. Przykładałem mogą być testowane wcześniej inteligentne żarówki oraz gniazdka. Tam, gdzie nie poradzi sobie zwykłe Wi-Fi, warto zainstalować sieć mesh.

W skrócie

  • skuteczne pokrycie dużej powierzchni (ok. 400 m. kw.) siecią Wi-Fi,
  • łatwa instalacja i konfiguracja sieci,
  • elegancka i kompaktowa obudowa,
  • wbudowany antywirus chroniący wszystkie urządzenia w sieci (licencja na 3 lata).
  • brak polskiej wersji językowej aplikacji sterującej funkcjami rutera,
  • sterowanie tylko przez aplikacje mobilną
  • wysoka cena

Tam, gdzie zwykły ruter Wi-Fi nie daje rady – duże mieszkania i domy – z pomocą przychodzi Wi-Fi mesh. W sklepach pojawia się coraz bogatsza oferta tego typu rozwiązań, która jest wygodną alternatywą dla zwykłego rutera i dodatkowych wzmacniaczy sygnału. Za wyborem Wi-Fi mesh przemawia prosta obsługa, w tym możliwość zarządzania całą siecią jednocześnie.

 

TP-Link Deco M5 to zestaw trzech urządzeń które utworzą system sieci Mesh i zapewni pełny zasięg sieci Wi-Fi w całym domu.

Sieć Mesh – czyli siatka wzajemnych połączeń

Mesh oznacza w języku angielskim „siatkę” – właśnie topologia siatki wyróżnia zasadę działania testowanego systemu. Chodzi o możliwość komunikowania się wszystkich elementów sieci bezpośrednio ze sobą, bez pośredniczenia tzw. punktu dostępowego (bazowego). Dzięki takiej strukturze w bardzo łatwy sposób można rozszerzać zasięg sieci – poprzez dodawanie do niej kolejnych elementów. TP-Link Deco M5 to zestaw trzech urządzeń, który możemy uzupełnić o pojedyncze jednostki sprzedawane oddzielnie. Maksymalnie możemy połączyć ze sobą dziesięć takich urządzeń. Cena dodatkowej sztuki to ok. 500 zł. (aktualne ceny pakietu oraz dodatkowych urządzeń znajdziecie tutaj)

Sieć mesh działa w oparciu o topologię siatki – pojedyncze jednostki Deco M5 łączą się ze sobą tworząc sieć Wi-Fi o dużym zasięgu (trzy moduły zapewniają pokrycie obszaru o powierzchni 400 m.kw.).

Jednostki zestawu Deco M5 działają w oparciu o technologię MU-MIMO (Multi User Multiple Input Multiple Output), co oznacza możliwość łączenia się wzajemnie każdego z urządzeń jednocześnie. Poza tym do komunikacji wykorzystują one zarówno fale radiowe 2,4 GHz oraz 5 GHz, jak i połączenie przewodowe poprzez złącze LAN. Technologia TP-Link ART (Adaptive Routing Technology) przełącza klienta sieci Wi-Fi do modułu o najlepszym w danej chwili zasięgu. Dzięki temu, kiedy poruszamy się po różnych zakątkach naszego domu, system TP-Link Deco M5 czuwa nad stabilnością i jakością połączenia przenoszonego urządzenia (np. smartfonu) z siecią Wi-Fi.

Konstrukcja i wykonanie

TP-Link Deco M5 to nie jest typowy ruter – po otwarciu pudełka, zamiast jednego urządzenia – zobaczymy trzy identyczne „krążki”. Jeden z nich należy podłączyć do źródła Internetu (modemu, lub gniazdka sieci LAN), a pozostałe połączą się z nim i będą rozszerzać zasięg naszej domowej sieci. Obudowa każdego z nich została wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Górna powierzchnia o stożkowym kształcie ma matowe wykończenie natomiast boczna krawędź jest gładką i błyszcząca. Ogólnie sprzęt prezentuje się bardzo solidnie i elegancko. Stylowy i zarazem prosty design sprawia, że Deco M5 idealnie wpasuje się w otoczenie praktycznie każdego wnętrza.

Jednostki zestawu Deco M5 są identyczne pod każdym względem, mają kształt okrągłego spodka o średnicy 12 cm i taki sam zestaw dwóch portów RJ-45 oraz złącze USB-C dla zewnętrznego zasilacza.

Funkcjonalność – obsługa i możliwości

To, co może się spodobać, to łatwa kontrola domowej sieci z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej – TP-Link Deco (Android oraz iOS). Jej główną wadą jest brak polskiej wersji językowej. Z drugiej strony jej obsługa jest na tyle intuicyjna, że nawet osoby słabo znające angielski powinny sobie z nią poradzić.

Pierwsza konfiguracja sieci Mesh Wi-Fi z urządzeniem TP-Link Deco jest bajecznie prosta. Wystarczy podłączyć pierwszy z trzech elementów do sieci elektrycznej oraz źródła Internetu (modem, inna sieć LAN) oraz uruchomić wspomnianą aplikację na urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet). W dalszej kolejności należy postępować zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie.

Prosty kreator przeprowadza nas szybko po instalacji naszej sieci Wi-Fi Mesh.
Aplikacja mobilna Deco to jedyny sposób na konfigurowanie i zarządzanie tym systemem Wi-Fi od TP-Link-a.

Mobilna aplikacja Deco oraz konto w chmurze TP-Link pozwalają na zdalny monitoring domowej sieci z dowolnego miejsca, w którym będziemy mieć połączenie z Internetem. Możemy otrzymywać powiadomienia o wykryciu, każdego „nowego” urządzenia, które połączy się z naszą siecią. Aplikacja pozwala także na zdalne odłączanie lub tymczasowe blokowanie połączenia wybranych urządzeń.

Z poziomu smartfonu lub tabletu możemy kontrolować naszą sieć w domu.

W menu aplikacji Deco nie zabrakło pożytecznej funkcji QoS (Quality of Sevice). Dzięki niej możemy łatwo i szybko skonfigurować sieć, aby zapewnić najwyższą jakość połączenia dla konkretnych urządzeń lub konkretnych celów, do których chcemy wykorzystać połączenie internetowe. Na przykład, gdy będziemy chcieli obejrzeć ulubiony serial online albo pograć online z przeciwnikami w sieci, a nie chcemy się martwić o denerwujące opóźnienia, wystarczy sięgnąć do aplikacji mobilnej i ustawić właściwą opcję.