Tumblr usunął 84 konta rosyjskich trolli

Platforma mikroblogowa Tumblr usunęła 84 konta, z których rosyjscy propagandziści szerzyli dezinformacje podczas wyborów do USA w 2016 roku. Uważa się, że zostały one wykorzystane przez rosyjską Agencję badań internetowych – organizację powiązaną z wieloma różnymi kampaniami internetowymi.

Tumblr odkrył sfałszowane konta, pomagając w oficjalnym dochodzeniu w sprawie wpływu Agencji na wybory. Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu rząd USA postawił 13 Rosjan związanych z Agencją w stan oskarżenia. Oskarżonym zarzucono próby manipulowania amerykańskimi wyborcami za pomocą mediów społecznościowych.

Poza usunięciem kont Tumblr zapowiedział, że poinformuje każdego użytkownika serwisu, który miał kontakt z fałszywymi kontami, o tym fakcie. Jednocześnie Tumblr pozwoli blogerom zdecydować, czy chcą usunąć lnki i komentarze, które dodali do wpisów na blogach prowadzonych przez współpracowników rosyjskiej Agencji.

Serwis Tumblr powstał 19 lutego 2007 r. Jego założycielem jest David Karp. W maju 2013 r. Tumblr został kupiony przez Yahooo, a Karp stał otrzymał wówczas stanowisko CEO.  Jesienią 2017 r. Karp pożegnał się z firmą.
Tumblr pozwala użytkownikom tworzyć wpisy w kategoriach: tekst, obrazek, klip wideo, plik dźwiękowy, link, cytat, dialog.