Twórca Amazonu buduje zegar, w którym “sekunda” potrwa rok

Jeff Bezos chce uświadomić ludziom, jak istotne jest długoterminowe planowanie, także przekraczające długość pojedynczego życia. Projekt wspiera fundacja Long Now, która promuje odpowiedzialne zachowania z myślą o przyszłych pokoleniach. Założono ją w 1996 roku, czy raczej… w 01996, jak zapisują tę datę twórcy fundacji.
Twórca Amazonu buduje zegar, w którym “sekunda” potrwa rok

Pomysł na nietypowy zegar zrodził się w 1986 roku w głowie inżyniera Daniela Hillsa. Jednak dopiero niedawno po koncept sięgnął Jeff Bezos. Ekipa Long Now najpierw skonstruowała kilka prototypów, teraz rozpoczęła instalację pełnowymiarowego urządzenia w posiadłości Bezosa w zachodnim Teksasie.

Nie możemy mieć pewności, czy kurant odezwie się kiedykolwiek, trudno też stwierdzić, czy jakikolwiek człowiek usłyszy zegar w 3000 roku. Na pewno jednak wart 42 miliony dolarów mechanizm będzie za tysiąc lat zabytkiem. Ktoś kto odnajdzie zegar, być może zacznie zastanawiać się nad celem, jaki przyświecał twórcom osobliwej konstrukcji. Tak jak współcześni archeologowie zastanawiają się nad egipskimi piramidami. | CHIP