ASUS tworzy nową markę kart graficznych

Znany producent elektroniki komputerowej, tajwańska firma ASUS, wprowadziła właśnie nową linię kart graficznych. Obok Republic of Gamers (ROG), zobaczymy także nowe karty AREZ. To co je wyróżnia, to fakt, iż seria składa się wyłącznie z Radeonów. I chociaż na stronie producenta wciąż znajdują się np. karty ROG wykorzystujące chipy AMD, to prawdopodobnie kolejnym krokiem ASUSA będzie przeniesienie ich właśnie do serii AREZ. A wszystko przez GPP.

Według portali videocardz.com tak właśnie będzie wyglądała zmiana nazewnictwa.

Nie tak dawno temu pisaliśmy o systemie partnerskim NVIDII nazwanym GeForce Partner Program. Nie wdając się w szczegóły, GPP polega na tym, że producenci, którzy nie będą w ramach jednej linii produktów umieszczali urządzeń wykorzystujących GPU innych niż NVIDIA producentów, mogą liczyć na różne benefity ze strony “zielonych”. I chociaż taka praktyka nie jest nielegalna, to budzi ona spore kontrowersje.

Karta sprzed 4 lat: ASUS ROG Ares III bazująca na układzie AMD Radeon R9 295X2 (fot. ASUS)

Nazwa AREZ nie jest przypadkowa. Kiedyś ASUS wydawał karty o nazwie Ares, bazujące właśnie na układach AMD Radeon, a ich odpowiedniki z układami NVIDII tajwańska firma nazywała Mars (co w obu przypadkach oznaczało to samo bóstwo, boga wojny, tyle, że w panteonach greckim i rzymskim). Stąd więc w nowej nazwie “Z” na końcu? To chyba nie tylko współczesny trend do pisania wielu nazw z celowym błędem. Karty ASUS Ares były bowiem często częścią serii ROG, a przecież teraz Radeony nie powinny się w ogóle z tą serią kojarzyć. Jak widać, GPP może być krytykowanym programem, ale z pewnością jest też skuteczny.