Cloudflare DNS – nowa usługa obiecuje szybszy i bezpieczniejszy internet

Firma Cloudflare, amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w usługach internetowych uruchomiło nową, konsumencką usługę DNS, jej nazwa: “1.1.1.1.” jest jednocześnie adresem IP serwerów DNS Cloudflare i właśnie na taki adres powinni zmienić swoje ustawienia użytkownicy, którzy zechcą z niego skorzystać.
Cloudflare DNS – nowa usługa obiecuje szybszy i bezpieczniejszy internet

Cloudflare w oficjalnym komunikacie ogłosiło: ‘Praktycznie wszystko, co łączy się z internetem zaczyna od wywołania serwerów DNS. Kliknięcie linku, uruchomienie aplikacji, wysłanie maila, jakakolwiek czynność powoduje najpierw odpytanie serwerów DNS gdzie szukać adresu docelowego. Niestety, standardowe usługi DNS są zazwyczaj powolne i słabo zabezpieczone. Twój dostawca łącza internetowego może widzieć każdy odwiedzany przez Ciebie serwis, nawet jeżeli sama treść z nim wymieniana jest szyfrowana. Co więcej, niektórzy dostawcy usług DNS sprzedają dane o aktywności użytkowników korzystających z ich serwerów lub wykorzystują te dane do pozycjonowania treści reklamowych”.

DNS Cloudflare wykres
Średni czas odpowiedzi (globalnie) dla trzech popularnych usług DNS (rys. Windows Central).

Co zamiast tego proponuje Cloudflare? Usługodawca obiecuje, że alternatywny DNS będzie znacznie szybszy i będzie lepiej chronił prywatność użytkowników. Wszystkie logi serwerów DNS Cloudflare (związane z usługą 1.1.1.1.) będą kasowane po 24 godzinach, a sam adres IP danego użytkownika DNS-ów w ogóle nie będzie na serwerach przechowywany. Cloudflare oferuje również obsługę protokołów DNS-over-TLS czy DNS-over-HTTPS, dzięki czemu ruch pomiędzy konkretnymi elementami sieci jest lepiej chroniony niż w przypadku standardowej usługi DNS.

Cloudflare ma nadzieję, że nowa usługa zainteresuje nie tylko osoby, które chciałyby korzystać z bezpieczniejszych i szybszych serwerów DNS, ale również internautów z  tych państw, w których instytucje rządowe próbują cenzurować obywateli. Szczegółowe informacje na temat usługi oraz instrukcje dotyczące konfiguracji urządzeń znajdują się na witrynie domowej usługi. | CHIP

Więcej:dns