Huawei ogłosiło wyniki – gigant rośnie dalej

Firma Huawei opublikowała właśnie wyniki finansowe za 2017 rok. Całkowite roczne przychody spółki wyniosły 603,6 mld juanów chińskich (CNY), czyli około 328 mld złotych. Oznacza to wzrost o 15,7% w porównaniu do 2016. Zysk netto firmy wyniósł natomiast 47,5 mld CNY (25,8 mld zł), co  stanowi 28,1% wzrost rok do roku. Huawei zwiększyło również nakłady na badania i rozwój. W raportowanym okresie łączna suma inwestycji w tym zakresie wyniosła aż 89,7 mld CNY (48,8 mld zł). Taka kwota oznacza 17,4-procentowy wzrost wydatków na badania i rozwój w stosunku do inwestycji poczynionych w 2016 roku.
huawei
huawei

Huawei wynik finansowy
Główny rynek Huawei to rodzime Chiny, tam też firma odnotowała największy wzrost (fot. Huawei).

Szczególnie dobrym wynikiem chińska firma może pochwalić się w działalności konsumenckiej. W ubiegłym roku Huawei dostarczyło na światowe rynki 153 miliony smartfonów (marek Huawei i Honor). Przychody w tym segmencie wyniosły 237,2 mld CNY (ok. 129,5 mld zł), co stanowi aż 31,9-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Jeszcze lepszym wzrostem (choć mniejszą wartością bezwzględną przychodów) może się pochwalić grupa Huawei Enterprise, która w chińskiej firmie odpowiada za innowacje z zakresu Big Data, centrów danych, sieci rozległych, internetu rzeczy czy przetwarzania danych w chmurze. W ubiegłym roku ten zakres działalności chińskiego giganta wygenerował 54,9 mld CNY (ok. 30 mld zł) rocznego przychodu, co było wynikiem aż o 35,1 procenta lepszym w porównaniu z rokiem 2016. Jak widać Huawei, mimo blokad rynkowych wprowadzanych na rynku amerykańskim przez administrację Donalda Trumpa radzi sobie bardzo dobrze na światowych rynkach, jednak duża w tym zasługa coraz bogatszej gospodarki samych Chin.

Wszystkie dane liczbowe CNY w niniejszej informacji zostały przeliczone na zł wg średniego kursu z dn. 3 kwietnia 2018 roku. Wskaźniki wzrostu bazują na oryginalnych danych liczbowych w walucie chińskiej (CNY – chiński juan). Zainteresowanych pełną publikacją na temat osiągniętych wyników finansowych Huawei odsyłam do stosownego raportu rocznego. | CHIP