huawei

Huawei ogłosiło wyniki – gigant rośnie dalej

Fot. Huawei
603,6 mld juanów (328 mld złotych) przychodu za 2017 rok to o 15,7% więcej niż wynik uzyskany w roku poprzednim. Chiński gigant branży ITC nie tylko uzyskuje większy przychód, wzrósł również zysk netto, a Huawei zwiększyło zauważalnie inwestycje w badania i rozwój. Blokady na rynku amerykańskim nie zahamowały wzrostu.

Firma Huawei opublikowała właśnie wyniki finansowe za 2017 rok. Całkowite roczne przychody spółki wyniosły 603,6 mld juanów chińskich (CNY), czyli około 328 mld złotych. Oznacza to wzrost o 15,7% w porównaniu do 2016. Zysk netto firmy wyniósł natomiast 47,5 mld CNY (25,8 mld zł), co  stanowi 28,1% wzrost rok do roku. Huawei zwiększyło również nakłady na badania i rozwój. W raportowanym okresie łączna suma inwestycji w tym zakresie wyniosła aż 89,7 mld CNY (48,8 mld zł). Taka kwota oznacza 17,4-procentowy wzrost wydatków na badania i rozwój w stosunku do inwestycji poczynionych w 2016 roku.

Huawei wynik finansowy
Główny rynek Huawei to rodzime Chiny, tam też firma odnotowała największy wzrost (fot. Huawei).

Szczególnie dobrym wynikiem chińska firma może pochwalić się w działalności konsumenckiej. W ubiegłym roku Huawei dostarczyło na światowe rynki 153 miliony smartfonów (marek Huawei i Honor). Przychody w tym segmencie wyniosły 237,2 mld CNY (ok. 129,5 mld zł), co stanowi aż 31,9-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Jeszcze lepszym wzrostem (choć mniejszą wartością bezwzględną przychodów) może się pochwalić grupa Huawei Enterprise, która w chińskiej firmie odpowiada za innowacje z zakresu Big Data, centrów danych, sieci rozległych, internetu rzeczy czy przetwarzania danych w chmurze. W ubiegłym roku ten zakres działalności chińskiego giganta wygenerował 54,9 mld CNY (ok. 30 mld zł) rocznego przychodu, co było wynikiem aż o 35,1 procenta lepszym w porównaniu z rokiem 2016. Jak widać Huawei, mimo blokad rynkowych wprowadzanych na rynku amerykańskim przez administrację Donalda Trumpa radzi sobie bardzo dobrze na światowych rynkach, jednak duża w tym zasługa coraz bogatszej gospodarki samych Chin.

Wszystkie dane liczbowe CNY w niniejszej informacji zostały przeliczone na zł wg średniego kursu z dn. 3 kwietnia 2018 roku. Wskaźniki wzrostu bazują na oryginalnych danych liczbowych w walucie chińskiej (CNY – chiński juan). Zainteresowanych pełną publikacją na temat osiągniętych wyników finansowych Huawei odsyłam do stosownego raportu rocznego. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.