iGPU Intela pomoże w wykrywaniu malware’u

Zintegrowane układy graficzne Intela nie są może szczególnie cenione za swoją wydajność, ale nie znaczy to, że nie mają jej sporego zapasu przy codziennych zastosowaniach. Właśnie tę nadwyżkę mocy obliczeniowej Intel planuje wykorzystać do działania Threat Detection Technology – pakietu rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa o dosyć niecodziennej budowie. Składa się on bowiem z dwóch głównych funkcji: Accelerated Memory Scanning oraz Advanced Platform Telemetry.
iGPU Intela pomoże w wykrywaniu malware’u

Rozwiązanie Intela najpierw trafi do komercyjnych programów antywirusowych. W przyszłości zapewne także zobaczymy je w darmowych antywirusach (fot. Intel)

I to właśnie w działaniu tej pierwszej funkcji pomoże iGPU. Accelerated Memory Scanning (AMS) wykorzystywać będzie moc obliczeniową układu graficznego do skanowania pamięci systemowej w poszukiwaniu zagrożeń. Jak podaje Intel, obciążenie CPU takim procesem zmniejsza się z około 20 do ledwie 2 procent. Dodatkowo ma to też wpływać na zużycie energii. Mniej obciążony CPU pobierze mniej prądu, a więc czas pracy na baterii w przypadku laptopów powinien także się wydłużyć. Pierwszym programem korzystającym z AMS jest Windows Defender Advanced Threat Protection (czyli komercyjna, skierowana do odbiorców biznesowych wersja darmowego Windows Defendera). Rozwiązanie to działa z procesorami 6, 7 i 8 generacji.

Drugim elementem składowym Threat Detection Technology jest Advanced Platform Telemetry. Jego działanie polega na wykrywaniu zaawansowanych zagrożeń bezpieczeństwa przy użyciu uczenia maszynowego. Oprogramowanie to ma lepiej rozpoznawać złośliwe programy, a dzięki elementom AI nie będzie nas często niepokoiło fałszywymi alarmami. To rozwiązanie zostało już zintegrowane w platformie Cisco Tetration | CHIP

Więcej:Intel