Intel ma problemy z produkcją 10-nanometrowych procesorów

O problemach poinformował prezes Intela, Brian Krzanich podczas prezentacji raportu kwartalnego. Zaznaczył jednocześnie, że nie wskazuje konkretnie, kiedy dokładnie w 2019 roku 10-nanometrowe procesory Intela staną się bardziej dostępne na rynku. Krzanich wyjaśnił, że problemy z produkcją wynikają z wykorzystaniem przestarzałej litografii. Dowiedzieliśmy się też, że Intel zarobił w pierwszym kwartale 2018 roku ponad 16 miliardów dolarów. To o 13 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rekordowa jest też kwartalna sprzedaż pamięci Intela, która po raz pierwszy przekroczyła 1 miliard dolarów.
Intel ma problemy z produkcją 10-nanometrowych procesorów

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, masowa produkcja 10-nanometrowych procesorów Intela ruszy dopiero w 2019 roku (graf. Intel)

W przyszłości do produkcji wafli krzemowych zostanie wykorzystana fotolitografia (EUV), co pozwoli zmniejszyć liczbę wadliwych jednostek i zwiększy opłacalność produkcji. Nastąpi to jednak dopiero przy przejściu na 7-nanometrowy proces technologiczny. Fotolitografia pozwala też łączyć rdzenie wykonane w różnych procesach technologicznych. Dzięki temu przy mniej wymagających zadaniach procesor wykorzystywał na przykład rdzenie 22- lub 14-nanometrowe.

Technologia 14-nanometrów zostanie na rynku jeszcze przez jakiś czas (fot. Intel)

Naturalnym pytaniem wydaje się, dlaczego Intel już teraz nie porzuci produkcji 10-nanometrowych procesorów i nie wprowadzi technologii opartej na EUV. Brian Krzanich tłumaczy, że firma zbiera teraz doświadczenia, które pozwolą jej w przyszłości produkować jeszcze lepsze procesory. Zapewnia też, że inżynierom uda się w końcu wyeliminować błędy i produkcja 10-nanometrowych procesorów ruszy pełną parą. Zwrócił też uwagę, że ostatnie generacje 14-nanometrowych procesorów są wydajniejsze o 70 proc. od CPU produkowanych tuż po wprowadzeniu tej technologii.

Prezes Intela podziękował też partnerom za aktywną współpracę w walce z lukami bezpieczeństwa Meltdown i Spectre. Poinformował, że firma wprowadziła zabezpieczenia dla procesorów wyprodukowanych przez ostatnie 9 lat. Warto zaznaczyć, że część starszych procesorów nigdy nie doczeka się aktualizacji bezpieczeństwa, o czym pisaliśmy w CHIP-ie na początku kwietnia. | CHIP