Intel wypuści następny rocznicowy procesor

Na jednym z chińskich forów internetowych pojawiły się dane nowego procesora, który zdaniem autorów przecieku, ma ukazać się już niedługo. Jest nim Intel Core i7-8086K. Jednostka będzie przypominać pod wieloma względami Core i7-8700K. Podobnie jak i on, zawierać będzie 6 rdzeni z obsługą HyperThreading, 12 MB pamięci cache, układ graficzny UHD 630 oraz TDP na poziomie 95W.

Nowy CPU załapał się na zdjęcie. Ciekawi jesteśmy ile będzie kosztował nowy CPU i w jakim nakładzie się pojawi (fot. DDAA117)

Nowy Core i7-8086K ma być jednak wyżej taktowany. Bazowa częstotliwość ma wynieść 4 GHz, a w trybie boost… no właśnie, nie ma pewności ile ten CPU ma wówczas osiągać. Chińskie źródło ukazuje częstotliwość aż 5 GHz. To naturalnie częstotliwość dla jednego rdzenia, przy nieaktywnych pozostałych. Ile nowy CPU osiągnie przy aktywności wszystkich sześciu rdzeni? Według danych z przecieku ma to być 4,4 GHz. Oznaczałoby to sześć rdzeni taktowanych 4,4 GHz, a w połączeniu z dużą mocą obliczeniową pojedynczego rdzenia, to naprawdę spora wydajność.

Wydajnie będzie z pewnością. Pytanie jak z ceną i dostępnością (fot. DDAA117)

Skąd ta dziwna, niepasująca do schematu nazewnictwa Intela nazwa? Procesor ten ma być wydany jako model rocznicowy. Konkretnie na 40-lecie procesora 8086, protoplasty wszystkich dzisiejszych desktopowych CPU. Nie byłby to pierwszy rocznicowy procesor Intela. Kilka lat temu, w 2014 roku, pojawił się przecież Pentium G3258, wypuszczony na 20-lecie procesorów Pentium.