Windows 10 April 2018 update

Poniższe informacje nie będą niczym nowym dla osób, które są uczestnikami programu testowego Windows Insider, gdyż znają one wszystkie wymienione funkcje z wcześniejszych kompilacji testowych systemu Microsoftu. Jednak zwykli użytkownicy finalnych wersji Windows 10 nowe aktualizacje zaczną otrzymywać dopiero od dziś, a i to nie wszyscy jednocześnie. Cały proces potrwa kilka tygodni.
Windows 10 April 2018 update

Najbardziej zauważalną zmianą w interfejsie i funkcjonalności Windows 10 przed i po aktualizacji jest tzw. oś czasu (ang. Timeline), która zastępuje dotychczasowy widok zadań uzyskiwany po wciśnięciu kombinacji klawiszy [Windows]+[Tab]. Timeline zapowiada się jako funkcja szczególnie użyteczna dla osób, które często mają problem z zapamiętaniem, gdzie zapisały swoje pliki. Dzięki Timeline’owi system wyświetli w chronologicznym porządku aplikacje i dokumenty, nad którymi ostatnio pracowaliśmy. To zdecydowania ułatwia kontynuowanie pracy nad wcześniej rozpoczętymi projektami i zwalnia użytkownika z konieczności pamiętania nazw plików. Ciekawostką jest możliwość wznowienia pracy, która została rozpoczęta na urządzeniach mobilnych. Oczywiście pod warunkiem, że praca ta została rozpoczęta za pomocą narzędzi z pakietu Microsoft Office.

https://youtu.be/nNdirfTlU4E

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym wraz z dziś rozpoczętą aktualizacją Windows 10 jest tryb określany jako Focus Assist. Rozwiązanie to zastępuje znaną z wcześniejszych wersji Windows 10 funkcję o nazwie “tryb cichy”, czyli po prostu dezaktywację powiadomień. Focus Assist znacząco wpływa na zmniejszenie liczby otrzymywanych przez użytkownika powiadomień, ale nie wyłącza ich całkowicie. Focus Assist ma pomóc użytkownikom skupić się na ważnych zadaniach, a nie na przeglądaniu nowinek u znajomych w sieciach społecznościowych. Focus Assist może być aktywowany w wybranych godzinach. Wtedy tryb ten będzie uaktywniany automatycznie. Gdy tryb się wyłączy niczego nie stracimy, gdyż system wyświetli podsumowanie powiadomień wygaszonych w trakcie aktywności trybu Focus Assist. Oczywiście możliwe jest również skonfigurowanie filtra powiadomień w taki sposób, by te szczególnie ważne – np. od szefa – pojawiały się również w trakcie aktywności trybu Focus Assist.

https://youtu.be/kqIzbqTtT4s

Microsoft nieustannie stara się ulepszać i promować swoją przeglądarkę, Microsoft Edge. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że wraz z wiosenną aktualizacją Windows 10 otrzymamy kolejne usprawnienia i innowacje w samym Edge. Ważną i użyteczną zmianą jest dodanie wreszcie możliwości wyciszenia kart w przeglądarce Microsoftu, dzięki czemu automatycznie odtwarzany film czy nagranie reklamowe odtwarzane na jednej z kart nie będzie nam przeszkadzało. Kolejnym usprawnieniem jest pełnoekranowy podgląd plików PDF czy innych treści prezentowanych w widoku Czytanie. Microsoft wprowadził też mechanizm zapisywania informacji o płatnościach elektronicznych, dzięki czemu osoby buszujące po sklepach internetowych podczas realizacji płatności mogą mieć automatycznie uzupełniane pola transakcji odpowiednimi danymi.

https://youtu.be/_XIDCA6BcE8

Kolejną funkcją, którą Microsoft bardzo się chwali, jest możliwość wprowadzania tekstu za pomocą dyktowania. Dyktowanie w Windows 10 ma być uaktywniane za pomocą kombinacji klawiszy [Windows]+[H]. Po uruchomieniu tej funkcji można po prostu podyktować tekst np. w otwartym oknie dokumentu Worda (co jest pokazane na poniższym filmie). Ale dyktowanie ma działać z dowolnym polem tekstowym otwartym w systemie operacyjnym.

https://youtu.be/OEEPWIzlI84

Microsoft chwali się też zwiększeniem funkcjonalności Cortany, co – niestety – dla polskich użytkowników tego systemu nie ma na razie żadnego znaczenia. Ale w tych krajach, gdzie cyfrowa asystentka Microsoftu działa, pojawiła się możliwość głosowego sterowania elementami inteligentnego domu. | CHIP