TEST: Projektor sprytny niczym smart TV

Firma LG ma w ofercie wiele projektorów, ale żaden z nich nie jest „zwykły”. Są wśród modele przenośne z akumulatorem, domowe urządzenia z wbudowanym tunerem telewizyjnym, biznesowe z portami Wi-Di, projektory 3D, kilka modeli krótkoogniskowych. Testowany LG HF80JS też jest szczególny: stacjonarny, ale znacznie mniejszy niż inne urządzenia o jasności około 2000 lumenów. Przy tym jest wyposażony w mnóstwo interfejsów i… system WebOS.
TEST: Projektor sprytny niczym smart TV

Wyposażenie projektora

Na pierwszy rzut oka widać, że LG HF80JS jest inny niż standardowe projektory, co zawdzięcza zupełnie odmiennej konstrukcji układu optycznego. Zamiast układu w kształcie litery L, elementy optyczne są umieszczone w jednej linii. Pozwoliło to na zmniejszenie szerokości urządzenia do około 10 cm, choć obudowa nie jest tak płaska jak w typowych projektorach. Ogólnie jednak kubatura jest bez porównania mniejsza: zamiast 10 dm3 mamy około 3,8 dm3. Jest też lżejszy, waży nieco ponad 2 kg. Niestety, swoje ważą zewnętrzny zasilacz i kable.

Specjalna konstrukcja toru optycznego umożliwiła zmniejszenie szerokości projektora HF80JS do około 10 centymetrów.
Projektor jest przeznaczony do użytkowania w domu, ale dzięki niewielkim gabarytom można go łatwo przenosić.

Jeśli chodzi o podstawowe elementy konstrukcyjne, projektor LG HF80JS ma laserowe źródło światła, a także przetwornik obrazu Full HD wykonany w technologii DLP. Pierwszy z nich daje niewielki pobór energii, ale przede wszystkim trwałość 20 tys. godzin, a więc w praktyce nie wymaga wymiany podczas całego okresu eksploatacji (jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych lamp wyładowczych). Natomiast przetwornik DLP to obecnie najtańsza opcja – atutem jest prostota konstrukcji układu optycznego i wysoki współczynnik kontrastu, wadą zaś „brudne” kolory. Jednak zalety i wady tych rozwiązań są w sumie tylko teoretyczne, czego testowany projektor jest najlepszym przykładem.

LG HF80JS został opracowany jako sprzęt samodzielny, więc ma wiele ciekawych elementów. Przede wszystkim są to interfejsy sieciowe (LAN i Wi-Fi), a także system WebOS, który umożliwia m.in. odtwarzanie prosto z Internetu. Obraz można dostarczyć również przez dwa wejścia HDMI (ze zwrotnym kanałem audio HDMI-ARC), jak również z pamięci USB. Sprzęt ma też interfejs bluetooth, który pozwala na wysyłanie dźwięku do zewnętrznych głośników lub słuchawek. Oprócz tego ma optyczne i analogowe wyjście dźwięku, jak również własne, stereofoniczne głośniki o łącznej mocy 6 W.

LG HF80JG ma bardzo bogaty zestaw interfejsów (a także wbudowany Wi-Fi i Bluetooth). Uwaga! W sprzedaży jest też trochę tańszy model HF80JG bez portów sieciowych, a więc także bez systemu WebOS i wielu funkcji.

W zestawie projektorem jest również pilot LG Magic z żyroskopem (taki dostaliśmy do testów), dodawany do lepszych telewizorów LG. Można też obejść się zupełnie bez niego i do sterowania wykorzystać przełącznik (joystick) znajdujący na samym projektorze, tyle że dostęp do poszczególnych funkcji i ustawień jest znacznie trudniejszy.

Pilot Magic ma żyroskop, a także kilka przycisków przydatnych podczas codziennego użytkowania, np. dostęp do ustawień, szybkie przełączenie na wejście HDMI1, wyszukiwanie, przyciski odtwarzania przydatne podczas korzystania z wbudowanych aplikacji.

Instalacja projektora

Tor optyczny LG HF80JS ma współczynnik projekcji 1,4, zatem obraz o szerokości 180 cm (przekątna 80 cali) uzyskuje się z odległości około 2,5 metra. Niestety, zoom optyczny jest bardzo mały i wynosi tylko 1,1x. Zatem jeśli masz stolik, półkę, szafkę zbyt blisko lub zbyt daleko ekranu, nie pomoże konfiguracja projektora, lecz lekkie przemeblowanie.

Regulacja kąta pochylenia projektora nie jest wygodna, bo wykręcane nóżki mają mały zakres regulacji i są mało precyzyjne. Musiałem podłożyć pod projektor dodatkową podkładkę.

Jeśli chodzi o konfigurację geometrii, urządzenie oferuje ręczną lub automatyczną redukcję zniekształceń trapezowych, a także korekcję każdego rogu z osobna. W głównych ustawieniach jest też kilka trybów projekcji (odbicie lustrzane oraz obraz do góry nogami), a także konfiguracja geometrii każdego narożnika z osobna. Można by to zrealizować trochę bardziej intuicyjnie, ale generalnie funkcja spełnia swoją rolę. Oczywiście wszystkie regulacje geometrii są dokonywane cyfrowo i nieznacznie wpływają na pogorszenie ostrości obrazu.

Konfiguracja korekcji geometrii obrazu.

Warto jeszcze wspomnieć o trybach oszczędzania energii. Otóż projektor ma system zaczerpnięty z telewizorów, w których tryb Eco oznacza coś innego niż jasność żarówki. Za jego pomocą można ustawić automatyczne wyłączanie projektora oraz usypianie dysku twardego. Natomiast do ustawiania jasności obrazu służy inne ustawienie: tryb oszczędzania energii. Ma on trzy poziomy: minimalne, średnie, wysokie. Nie działa tak jak powinien – nie zmienia jasności świecenia ani poboru energii (zawsze jest to około 123 W), a jedynie szybkość obrotów wentylatora. W trybie najbardziej „oszczędnym” hałas wentylatora jest najbardziej akceptowalny, ale nadal słyszalny.

WebOS w projektorze

System WebOS jest dostępny w telewizorach LG od kilku lat i jest już znany posiadaczom sprzętu tej marki. Jednak przyda się krótki komentarz.

Na projektorze można korzystać z tego samego interfejsu, który jest dostępny w telewizorach LG. Osobiście nie lubię jego infantylnych animacji, jestem zwolennikiem prostszych rozwiązań.

Na najnowszych telewizorach LG system WebOS działa płynnie, ale na projektorze HF80JS trochę tej płynności brakuje, trzeba długo czekać kilka sekund np. na otwarcie okna z ustawieniami czy otwarcie poszczególnych aplikacji, oprócz tego interfejs czasem się przycina na ułamek sekundy. Dodatkowe czekanie wiąże się z pobieraniem, instalacją lub aktualizacją aplikacji, ale jest to wada wszystkich systemów operacyjnych.

Oczywiście system ma swoje zalety: zestaw wbudowanych aplikacji, sklep z aplikacjami, pasek szybkiego dostępu, funkcje wyszukiwania w sieci. System potrafi odtwarzać filmy bezpośrednio z dwóch portów USB, a także bezpośrednio z sieci domowej, przez DLNA. Odtwarza nie tylko wszystkie popularne formaty, ale również pliki z polskimi napisami znajdujące się w tym samym katalogu co film.

Z kolei na urządzeniach mobilnych można użyć aplikacji LG TV Plus czy WebOS Connect, by sterować projektorem, a także wysyłać przez sieć zdjęcia lub filmy. W systemie Android projektor nie jest widoczny jako ekran bezprzewodowy – nie da się wysłać na niego obrazu bez dodatkowej aplikacji.

Aplikacja LG TV Plus pełni m.in. funkcję pilota do projektora, umożliwia przesyłanie treści z urządzeń mobilnych na ekran, a także parowanie projektora z głośnikami Bluetooth.

Jakość obrazu

Każdy z nas ma inne oczekiwania co do obrazu, więc jego jakość jest cechą subiektywną. Na pewno jasność 2000 lumenów jest wystarczająca do oglądania obrazu nawet w niezaciemnionym pomieszczeniu. Równomierność oświetlenia, jak również ostrość na całym ekranie jest bez zastrzeżeń, choć przecież rozdzielczość Full HD nie jest rekordowo duża. Na takim ekranie przydałoby się raczej 4K, ale to kwestia czasu, kiedy te projektory wyprą Full HD.

Na wykresie gamutu widać znaczne braki w odwzorowaniu czerwieni, a także przesunięcia składowej niebieskiej i czerwonej.

Pomiary częściowo potwierdzają subiektywne wrażenia – przede wszystkim spore braki w zakresie czerwieni (jak to w DLP), choć projektor był testowany w „najcieplejszym” i najbardziej akceptowalnym trybie kinowym. Ogólnie średni błąd kolorów (na planszy ColorChecker) jest spory i wynosi około 7,5 punktu.

Rozbieżności pomiędzy poszczególnymi składowymi widać także na wykresach z programu HCFR. Nie wynika z nich, by dominowała składowa niebieska, lecz raczej zielona, co nie pokrywa się z subiektywną oceną.

Pomiary poszczególnych składowych potwierdzają brak czerwieni, choć okazuje się, że zbyt dominująca jest jednak zieleń.
Sporo do życzenia pozostawia również temperatura barwowa, która wynosi około 7500 K, i to w “najcieplejszym” trybie Kino.

Projektor ma dobrze rozwiązany tor audio: wsparcie dla Dolby Surround oraz DTS-HD, a także wbudowane głośniki stereofoniczne (2×3 W). Te ostatnie grają całkiem głośno i czysto, choć praktycznie nie odtwarzają niskich tonów, Gdyby ktoś chciał podłączyć zewnętrzne głośniki lub słuchawki, można użyć wyjścia mini-jack na tylnym panelu projektora, albo interfejsu Bluetooth. Parowanie urządzeń bezprzewodowych jest możliwe przy pomocy menu projektora albo za pomocą mobilnej aplikacji LG TV Plus – gdy smartfon wykryje dwa urządzenia Bluetooth (projektor i głośnik), potrafi połączyć je w parę.

Dane techniczne

Źródło światłalaserowe, 20 tys. godzin
Przetwornik obrazuDLP, 1920×1080 pikseli
Jasność2000 lumenów
Kontrast150 000:1 (full on/full off)
Przetwarzanie wideo10-bitowe (1 mld kolorów)
Współczynnik projekcji1,4x
Wejścia wideo2xHDMI (z funkcją ARC i CEC)
Wyjścia audiomini-jack, S/PDIF, bluetooth
Inne złącza2xUSB, Ethernet, Wi-Fi
Moc140 W
Wymiary108 x 252 x 140 mm
Gwarancja2 lata
Cena7 000 zł