TEST: Projektor sprytny niczym smart TV

LG HF80JS - projektor, który doskonale radzi sobie bez komputera czy odtwarzacza.

Firma LG ma w ofercie wiele projektorów, ale żaden z nich nie jest „zwykły”. Są wśród modele przenośne z akumulatorem, domowe urządzenia z wbudowanym tunerem telewizyjnym, biznesowe z portami Wi-Di, projektory 3D, kilka modeli krótkoogniskowych. Testowany LG HF80JS też jest szczególny: stacjonarny, ale znacznie mniejszy niż inne urządzenia o jasności około 2000 lumenów. Przy tym jest wyposażony w mnóstwo interfejsów i… system WebOS.

W skrócie

  • niewielkie gabaryty
  • system WebOS
  • możliwość odtwarzania z wielu źródeł
  • trwałe źródło światła
  • ograniczone możliwości instalacji
  • przeciętna jakość obrazu (wynikająca z zastosowania technologii DLP)
  • głośna praca
  • zastrzeżenia do systemu

Testowany sprzęt może zastąpić telewizor – wyświetla obraz do 120 cali, pozwala łatwo ustawić geometrię obrazu, ma wbudowany system WebOS (taki sam jak w telewizorach LG) oraz pilota z prawdziwego zdarzenia. Wyświetli obraz z dekodera, konsoli, film z nośnika USB, sieci domowej (przez DLNA), urządzenia mobilnego albo z aplikacji internetowej. Słowem – sprzęt wszechstronny. Największym mankamentem jest przeciętny obraz, który wynika m.in. z zastosowania przetwornika DLP i laserowego źródła światła.

Wyposażenie projektora

Na pierwszy rzut oka widać, że LG HF80JS jest inny niż standardowe projektory, co zawdzięcza zupełnie odmiennej konstrukcji układu optycznego. Zamiast układu w kształcie litery L, elementy optyczne są umieszczone w jednej linii. Pozwoliło to na zmniejszenie szerokości urządzenia do około 10 cm, choć obudowa nie jest tak płaska jak w typowych projektorach. Ogólnie jednak kubatura jest bez porównania mniejsza: zamiast 10 dm3 mamy około 3,8 dm3. Jest też lżejszy, waży nieco ponad 2 kg. Niestety, swoje ważą zewnętrzny zasilacz i kable.

Specjalna konstrukcja toru optycznego umożliwiła zmniejszenie szerokości projektora HF80JS do około 10 centymetrów.
Projektor jest przeznaczony do użytkowania w domu, ale dzięki niewielkim gabarytom można go łatwo przenosić.

Jeśli chodzi o podstawowe elementy konstrukcyjne, projektor LG HF80JS ma laserowe źródło światła, a także przetwornik obrazu Full HD wykonany w technologii DLP. Pierwszy z nich daje niewielki pobór energii, ale przede wszystkim trwałość 20 tys. godzin, a więc w praktyce nie wymaga wymiany podczas całego okresu eksploatacji (jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych lamp wyładowczych). Natomiast przetwornik DLP to obecnie najtańsza opcja – atutem jest prostota konstrukcji układu optycznego i wysoki współczynnik kontrastu, wadą zaś „brudne” kolory. Jednak zalety i wady tych rozwiązań są w sumie tylko teoretyczne, czego testowany projektor jest najlepszym przykładem.

LG HF80JS został opracowany jako sprzęt samodzielny, więc ma wiele ciekawych elementów. Przede wszystkim są to interfejsy sieciowe (LAN i Wi-Fi), a także system WebOS, który umożliwia m.in. odtwarzanie prosto z Internetu. Obraz można dostarczyć również przez dwa wejścia HDMI (ze zwrotnym kanałem audio HDMI-ARC), jak również z pamięci USB. Sprzęt ma też interfejs bluetooth, który pozwala na wysyłanie dźwięku do zewnętrznych głośników lub słuchawek. Oprócz tego ma optyczne i analogowe wyjście dźwięku, jak również własne, stereofoniczne głośniki o łącznej mocy 6 W.

LG HF80JG ma bardzo bogaty zestaw interfejsów (a także wbudowany Wi-Fi i Bluetooth). Uwaga! W sprzedaży jest też trochę tańszy model HF80JG bez portów sieciowych, a więc także bez systemu WebOS i wielu funkcji.

W zestawie projektorem jest również pilot LG Magic z żyroskopem (taki dostaliśmy do testów), dodawany do lepszych telewizorów LG. Można też obejść się zupełnie bez niego i do sterowania wykorzystać przełącznik (joystick) znajdujący na samym projektorze, tyle że dostęp do poszczególnych funkcji i ustawień jest znacznie trudniejszy.

Pilot Magic ma żyroskop, a także kilka przycisków przydatnych podczas codziennego użytkowania, np. dostęp do ustawień, szybkie przełączenie na wejście HDMI1, wyszukiwanie, przyciski odtwarzania przydatne podczas korzystania z wbudowanych aplikacji.

Instalacja projektora

Tor optyczny LG HF80JS ma współczynnik projekcji 1,4, zatem obraz o szerokości 180 cm (przekątna 80 cali) uzyskuje się z odległości około 2,5 metra. Niestety, zoom optyczny jest bardzo mały i wynosi tylko 1,1x. Zatem jeśli masz stolik, półkę, szafkę zbyt blisko lub zbyt daleko ekranu, nie pomoże konfiguracja projektora, lecz lekkie przemeblowanie.

Regulacja kąta pochylenia projektora nie jest wygodna, bo wykręcane nóżki mają mały zakres regulacji i są mało precyzyjne. Musiałem podłożyć pod projektor dodatkową podkładkę.

Jeśli chodzi o konfigurację geometrii, urządzenie oferuje ręczną lub automatyczną redukcję zniekształceń trapezowych, a także korekcję każdego rogu z osobna. W głównych ustawieniach jest też kilka trybów projekcji (odbicie lustrzane oraz obraz do góry nogami), a także konfiguracja geometrii każdego narożnika z osobna. Można by to zrealizować trochę bardziej intuicyjnie, ale generalnie funkcja spełnia swoją rolę. Oczywiście wszystkie regulacje geometrii są dokonywane cyfrowo i nieznacznie wpływają na pogorszenie ostrości obrazu.

Konfiguracja korekcji geometrii obrazu.

Warto jeszcze wspomnieć o trybach oszczędzania energii. Otóż projektor ma system zaczerpnięty z telewizorów, w których tryb Eco oznacza coś innego niż jasność żarówki. Za jego pomocą można ustawić automatyczne wyłączanie projektora oraz usypianie dysku twardego. Natomiast do ustawiania jasności obrazu służy inne ustawienie: tryb oszczędzania energii. Ma on trzy poziomy: minimalne, średnie, wysokie. Nie działa tak jak powinien – nie zmienia jasności świecenia ani poboru energii (zawsze jest to około 123 W), a jedynie szybkość obrotów wentylatora. W trybie najbardziej „oszczędnym” hałas wentylatora jest najbardziej akceptowalny, ale nadal słyszalny.

WebOS w projektorze

System WebOS jest dostępny w telewizorach LG od kilku lat i jest już znany posiadaczom sprzętu tej marki. Jednak przyda się krótki komentarz.

Na projektorze można korzystać z tego samego interfejsu, który jest dostępny w telewizorach LG. Osobiście nie lubię jego infantylnych animacji, jestem zwolennikiem prostszych rozwiązań.

Na najnowszych telewizorach LG system WebOS działa płynnie, ale na projektorze HF80JS trochę tej płynności brakuje, trzeba długo czekać kilka sekund np. na otwarcie okna z ustawieniami czy otwarcie poszczególnych aplikacji, oprócz tego interfejs czasem się przycina na ułamek sekundy. Dodatkowe czekanie wiąże się z pobieraniem, instalacją lub aktualizacją aplikacji, ale jest to wada wszystkich systemów operacyjnych.