Nowe laptopy gamingowe ASUSa

Producenci laptopów dla graczy, tacy jak ASUS, mieli ostatnio jakby mniej pracy. Procesory klasy H poprzedniej generacji nie miały następców, a układy graficzne NVIDII GTX 10 pozostawały bezkonkurencyjne pomimo premiery w połowie 2016 roku. I o ile w przypadku GPU ruchu na tę chwilę brak, to w świecie mobilnych CPU Intel wywołał potężne tąpniecie swoimi nowymi układami, w tym pierwszym mobilnym Core i9. ASUS, producent znany m.in. ze sprzętu dla graczy, pokazał kilka nowych modeli.
Nowe laptopy gamingowe ASUSa

ASUS ROG Zephyrus M

Nowy model laptop ASUS ROG Zephyrus M to tak naprawdę dwie konfiguracje różniące się przede wszystkim układem graficznym: GM501GS wyposażony w GTX 1070 oraz GM501GM z nieco wolniejszym GTX 1060. Wewnątrz znajdziemy procesory Intel Core i7-8750H, a więc wydajne jednostki sześciordzeniowe, zdolne do jednoczesnego przetwarzania dwunastu wątków. Reszta specyfikacji obejmuje m.in. pamięć RAM DDR4 do 32 GB pojemności, dwa nośniki danych: SSD M.2 PCIe X4 oraz dysk 2,5″ HDD.

Nowy Zephyrus M ma charakterystyczne, kanciaste wzornictwo, które z pewnością może się podobać (fot. ASUS)

Producent nie oszczędzał też na ekranie. Znajdziemy tu matryce IPS o rozdzielczości FullHD i przekątnej 15,6″, których odświeżanie to 144Hz, a czas reakcji to ledwie 3 ms. Producent podaje także iż nowe ROG Zephyrus M mogą pochwalić się odwzorowaniem kolorów na poziomie 72 procent pokrycia palety NTSC.

To co wyróżnia nowy model ASUSA to przede wszystkim dość cienka obudowa (17,5 mm – 19 mm) i charakterystyczna, kanciasta stylistyka, która rzeczywiście przykuwa wzrok. Konstrukcja nie jest jednak taka lekka, na jaką wygląda. Waży bowiem 2,45 kg. Według deklaracji producenta ma pracować 5,5 h na baterii.

Charakterystyczny, składany tył nowego modelu ASUSA (fot. ASUS)

Ciekawostką jest oryginalny element konstrukcji, podnoszący tył laptopa po rozłożeniu ekranu. Ma to zapewnić lepsze chłodzenie podzespołów oraz umożliwia zobaczenie podświetlenia LED zaszytego w powstającej w ten sposób szczelinie.

ASUS ROG Zephyrus GX501GI

Odświeżeniu o nowy CPU uległ dotychczasowy ROG Zephyrus. Do dotychczasowych opcji wyposażonych w CPU generacji siódmej dołączyła wersja z Intel Core i7-8750H na pokładzie. Konfigurację tę, nazwaną GX501GI, wyposażono w układ graficzny GeForce GTX 1080 Max-Q, a więc bardziej energooszczędną wersję najmocniejszego mobilnego GPU NVIDII.

Nietypowa konstrukcja ASUSA ROG Strox GX501 w połączeniu z procesorami generacji 8? Dlaczego nie, zwłaszcza, że w tym modelu ciekawie rozwiązano człodzenie podzespołów (fot. ASUS)

ASUS ROG G703GI

Najmocniejsze laptopy gamingowe tajwańskiej marki są tradycyjnie już nazywane ROG G7. Aktualny model G703, otrzymał właśnie wersję G703GI, wyposażoną w jeden z dwóch CPU: Intel Core i7-8750H lub pierwszy mobilny i9 czyli Core i9-8950HK. Do wyboru są dwa układy graficzne, obecne także w dotychczasowych G703, a więc GTX 1070 oraz GTX 1080. Zapowiada się więc naprawdę potężna maszyna dla najbardziej wymagających graczy.

Potężny laptop klasy DTR otrzyma teraz najmocniejszy mobilny CPU (fot. ASUS)

ASUS ROG Strix SCAR

Kolejnym modelem, który został odświeżony jest ROG Strix SCAR. 17-calowy laptop dla graczy posiada w najnowszej konfiguracji posiada procesory Intel Core i5-8300H lub Intel Core i7-8750H. Poza nimi nadal będą dostępne modele wyposażone w układy generacji siódmej. Wersje wyposażone w najnowsze procesory będą posiadały układ graficzny GTX 1070 z 8 GB pamięci VRAM.

ASUS ROG Strix SCAR otrzyma sześciordzeniowe CPU (fot. ASUS)

Reszta specyfikacji tego modelu obejmuje dwa sloty na pamięć DDR4, w związku z czym ROG Strix SCAR obsłuży do 32 GB pojemności. Podsystem pamięci masowej obejmuje tu dyski SSD na slocie M.2 oraz dyski SSD lub HDD w standardzie 2,5″. Zastosowany w nowej konfiguracji ekran to matryca IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 z odświeżaniem 120 Hz.

ASUS ROG Strix Hero

Najtańsza z nowości, ROG Strix Hero, to także model odświeżony, wyposażony w nowe procesory, które znalazły swoje miejsce w dotychczas stosowanej konstrukcji. Wewnątrz znajdzie się procesor Intel Core i7-8750H czyli wydajna jednostka sześciordzeniowa, uzupełniona układem graficznym GeForce GTX 1050Ti.

Nowe procesory trafią nie tylko do drogich konstrukcji (fot. ASUS)

Nieco wolniejszy układ graficzny niż w przypadku pozostałych nowych modeli ASUSa nie oznacza wcale niskiej wydajności, bo w rozdzielczości FullHD, a taką ma ekran w ROG Strix Hero, z użyciem tego GPU można pograć w każdy tytuł, chociaż nieraz trzeba ograniczyć nieco szczegółowość grafiki. Podobnie jak w modelu SCAR, także i w Hero znajdziemy dwa nośniki: SSD na gnieździe M.2 oraz SSD lub HDD wielkości 2,5″.

Podobnie jak i ROG Strix SCAR, także i Hero został wyposażony w ekran wykonany w technologii TN, o odświeżaniu 120 Hz i z 3 ms czasem reakcji. | CHIP