Google ma dla szkół zestaw narzędzi ze sztuczną inteligencją

W skład obu zestawów AIY wchodzi mikrokomputer Raspberry Pi Zero WH, kabel USB i karta SD, na której znajduje się oprogramowanie potrzebne do stworzenia sieci neuronowej i znacząco ułatwia rozpoczęcia nauki. Aplikacja na Androida pomaga skonfigurować urządzenie za pomocą sieci Wi-Fi. Tańszy Voice Kit obsługuje jedynie głos i kosztuje 50 dolarów (około 170 złotych). Vision Kit ma dodatkowo kamerę Raspberry Pi Cam 2. Za tę wersję zapłacimy 90 dolarów (około 300 złotych). Google zaktualizowało też stronę internetową, na której można znaleźć przykładowe programy rozpoznające twarze, czy zwierzęta.
Google ma dla szkół zestaw narzędzi ze sztuczną inteligencją

Póki co zestawy dostępne są jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednak Google zapowiedziało, że już niedługo zestawy do programowania sztucznej inteligencji będzie można kupić na całym świecie. To ciekawa propozycja szczególnie dla szkół. Dzięki tego typu narzędziom już od najmłodszych lat można zachęcać uczniów do nauki programowania. I pewnie nie tylko ich, bo po urządzenie sięgną zapewne również dorośli. Raspberry Pi to w pełni funkcjonalna platforma programistyczna, którą można wykorzystać do różnych celów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Zestawy AIY dostępne są w wersji obsługującej głos i rozpoznającej obrazy (fot. Google)

Google zachęca też do dzielenia się swoimi pomysłami na stronie Hackster.io. Znajdziemy tam poradniki i projekty, które można samemu zrealizować za pomocą zestawu AIY. Za pomocą udostępnionego w serwisie kodu Pythona możemy m.in. stworzyć własne radio internetowe, czy wydawać polecenia głosowe telewizorowi. Wersja z kamerą pozwala z kolei budować roboty rozpoznające poszczególne obiekty. To bardzo ciekawa propozycja szczególnie dla nauczycieli informatyki i rodziców, którzy chcą zachęcić młodzież do nauki programowania. | CHIP