Radeon Vega M to tak naprawdę Polaris?

W styczniu firmy poinformowały o współpracy. Z tym, że zintegrowana karta graficzna miała być oparta na Radeonie RX Vega M. W nowych NUC-ach Intela znajduje się jednak procesor Core i7-8809G, którego GPU program AIDA64 identyfikuje jako Polaris 22. Co więcej, według narzędzia DXDIAG, karta Radeon RX Vega M nie wspiera też DirectX-a w wersji 12.1.
Radeon Vega M to tak naprawdę Polaris?

Według specyfikacji AMD układ graficzny zintegrowany z procesorem Intela nie jest Vegą (graf. AMD)

Karty Vega różnią się w kilku punktach od starszych Polarisów. Co ciekawe, zintegrowana karta AMD w procesorze Kaby Lake-G kilka z nich obsługuje. Na pewno w nowej integrze znajduje się nowy kontroler cache HBCC (High-Bandwidth Cache Controller), a także pamięci HBM2 o wysokiej przepustowości. Warto dodać, że tych funkcji nie ma Ryzen 3 2200G ze zintegrowanym Radeonem Vega 8, choć obsługuje szybkie obliczenia matematyczne i geometryczne, a także mechanizm DSBR (Draw Stream Binning Rasterizer) odpowiedzialny za usuwanie niewidocznych pixeli z renderowanej sceny.

Kaby Lake-G ze zintegrowanymi Radeonami montuje się między innymi w NUC-ach (fot. Intel)

Trudno powiedzieć, czy hybrydowy procesor AMD i Intela można faktycznie zaliczyć do rodziny Vega, czy podobnie jak to zrobił program AIDA64, do Polarisów. Na pewno dla klientów najbardziej istotne będzie to, jak nowe procesory będą sprawdzały się w praktyce. A pierwsze recenzje i testy wypadają bardzo pomyślnie biorąc pod uwagę, że Radeon RX Vega M sprawuje się lepiej od GTX 1050 Ti. Warto dodać, że to wszystko mieści się w niewielkiej obudowie NUC-a. | CHIP