PORADNIK: Wzmocnij Wi-Fi za pomocą TP-Link RE650

Jak szybko i skutecznie poprawić zasięg sieci?

Planując domową sieć LAN, a przede wszystkim sieć bezprzewodową zazwyczaj nie zastanawiamy się nad odpowiednim pokryciem zasięgiem Wi-Fi. Kupujemy ruter z punktem dostępowym Wi-Fi, ustawiamy w wygodnym dla nas miejscu i zapominamy o wszystkim. Sieć Wi-Fi działa, ale… tu i ówdzie pojawiają się problemy z zasięgiem. I nie ma znaczenia, czy nazwiemy to martwą strefą czy białą plamą zasięgu, efekt jest jeden. Zamiast wygody, mamy kłopot. Co jest przyczyną? Jest ich wiele, jednak główne z nich to:

W skrócie

 • Bardzo dobra wydajność sieci WiFi
 • Prostota obsługi dzięki aplikacji mobilnej
 • Praca jako punkt dostępowy
 • Duży rozmiar urządzenia

Wzmacniacz TP-Link RE650 to odpowiedź chińskiego producenta na problemy z zasięgiem sieci bezprzewodowej w domu i biurze. Urządzenie obsługuje standard sieciowy 802.11ac Wave2, co gwarantuje szybkość transmisji do 2600 Mb/s, wykorzystanie MU-MIMO i formowanie wiązki. Zaawansowany technologicznie RE650 cechuje się prostotą obsługi zarówno z poziomu przeglądarki internetowej jak i aplikacji mobilnej. Uniwersalność urządzenia to możliwość podłączenia do dowolnego routera WiFi i praca jako repeater lub punkt dostępowy.

 • zbyt słabe układy radiowe oraz anteny rutera,
 • umieszczenie rutera Wi-Fi daleko od urządzeń odbiorczych,
 • zakłócenia z sąsiednich sieci,
 • zakłócenia z urządzeń, pracujących na tej samej częstotliwości,
 • tłumienie sygnału Wi-Fi przez ściany, wyposażenie domu, itp.,
 • niskiej jakości układy nadawczo-odbiorcze urządzeń klienckich, błędy sterowników,
 • nieprawidłowa konfiguracja sieci Wi-Fi.

To tylko najważniejsze błędy, które powodują spadek jakości połączeń Wi-Fi. Co zatem zrobić i po co sięgnąć, by cieszyć się odpowiednio silnym, stabilnym sygnałem sieci bezprzewodowej i w końcu obejrzeć ulubiony serial, siedząc „w pięknych okolicznościach przyrody”?

Można rozbudować sieć przewodową i bezprzewodową o dodatkowe punkty sieci Wi-Fi, podłączyć dodatkowy ruter bezprzewodowy, skorzystać technologii PLC lub… zmienić przyzwyczajenia i nie przesiadywać na tarasie.

Zamiast iść na kompromis, pomyśleć o takim rozwiązaniu, które niewielkim kosztem pomoże zapomnieć o niedostatku zasięgu. Urządzeniem, które rozwiąże kłopot jest repeater, zwany też przedłużaczem lub wzmacniaczem sygnału. Spotyka się też nazwę extender.

Kiedy pomyśleć o wzmacniaczu Wi-Fi?

Przyjrzyjmy się czterem przypadkom, w których z góry można założyć, że niezbędny będzie wzmacniacz sygnału Wi-Fi:

 1. Rozbudowa sieci bezprzewodowej bez ponoszenia nadmiernego kosztu. Teoretycznie rozwiązaniem może być ułożenie dodatkowego okablowania sieciowego czy też montaż dodatkowego punktu dostępowego. To oznacza jednak dodatkowe pieniądze i konieczność poprowadzenia kolejnych kabli sieciowych. W warunkach domowych nie zawsze uda się je ukryć z uwagi na brak tras teletechnicznych.
 2. Brak możliwości pokrycia zasięgiem dużych obszarów za pomocą jednego urządzenia radiowego. W teorii domowe rutery pracujące w standardzie 802.11n przesyłają sygnał na około 30-40 metrów wewnątrz pomieszczeń i do ok. 300 metrów na zewnątrz. Tyle teoria. W praktyce jest to zazwyczaj dużo mniej i już w mieszkaniu o powierzchni ok. 100 m.kw. może pojawić się problem.
 3. W pomieszczeniu znajdują się miejsca, do których nie dociera zasięg sieci Wi-Fi. Sytuacja dotyczy przede wszystkim większych, często kilkupoziomowych (np. domy jednorodzinne).
 4. W lokalizacji znajdują się miejsca, w których sieć Wi-Fi jest zbyt wolna. Wraz z oddalaniem się od punktu dostępowego Wi-Fi maleje szybkość zestawionego połączenia oraz szybkość transmisji użytecznej. Dochodzą również opóźnienia związane z transmisją sygnału. Przesyłanie np. wideo czy muzyki w takim przypadku zaczyna przypominać odtwarzanie pokazu slajdów.

I wtedy wchodzi on: TP-Link RE650, cały na biało

Znamy teorię, przejdźmy więc do praktyki. W naszym przykładzie posłużymy się najszybszym modelem firmy TP-Link o nazwie RE650. Producent w swoim portfolio posiada kilkanaście wzmacniaczy sieci bezprzewodowych. Ich konstrukcje i zastosowane technologie sieciowe pozwolą wybrać coś dla siebie, w zależności od potrzeb i w zależności od typu routera Wi-Fi jaki posiadamy.

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi TP-Link RE650 w pełnej krasie. Wydać rozłożone anteny, diody stasusów, port LAN, a z tyłu jeden z bolców wtyczki to gniazda elektrycznego.

Wśród urządzeń znajdziemy kultowy i dość powszechnie stosowany model TL-WA850RE. Ciekawym rozwiązaniem jest model bazujący na innowacyjnej konstrukcji rutera Touch P5 – wzmacniacz RE590T. Urządzenie z innowacyjnym ekranem dotykowym pozwala na bezprzewodową transmisję danych z szybkością do 1900 Mb/s. Z taką samą szybkością komunikuje się model RE500, który konstrukcyjnie nie różni się niczym od prezentowanego RE650.

Budowa zewnętrzna RE650 to jeden z ciekawszych elementów wzmacniacza TP-Link. O ile wspomniany TL-WA850RE czy nawet RE205 obsługujący standard 802.11ac są niewielkimi i kompaktowymi konstrukcjami, to zarówno RE500, jak i RE650 są urządzeniami dość dużymi. Wymiary to aż 163 mm wysokości i 86 mm szerokości. Biorąc pod uwagę, że urządzenie podłączamy bezpośrednio do gniazda zasilania warto wziąć pod uwagę ten fakt, by móc swobodnie zamontować RE650.

Biała błyszcząca konstrukcja z szarymi bokami została dodatkowo wyposażona w 4 rozkładane na boki anteny zewnętrzne, które mają wspomagać dystrybucję sieci bezprzewodowej nawet do 1300 m.kw.. Duży frontowy panel został wyposażony w we wskaźniki jakości sygnału 2,4 i 5 GHz oraz wskaźnik zasilania i okrągły przycisk WPS. Na lewym boku, tuż pod antenami umieszczono gigabitowy port Ethernet, który może pełnić dwie role – o nich za chwilę. Na prawym boku przycisk reset oraz dwa przyciski odpowiadające za wyłączenie podświetlania wskaźników oraz wyłączenie zasilania.

We wnętrzu urządzenia znalazły się komponenty dobrze znane użytkownikom nie tylko wzmacniaczy, ale także ruterów. Sercem jest SoC wraz z procesorem MediaTek MT7621AT wraz z dwurdzeniowym, czterowątkowym procesorem 880 MHz oraz chipem do obsługą sieci gigabitowej. Urządzenie do dyspozycji ma 128 MB pamięci RAM. Takie podzespoły znajdziemy m.in. we wzmacniaczu Asus RT-N800HP, ruterze D-Link DIR-860L czy popularnym Netgearze Netgear R6800.

Obsługa sieci bezprzewodowej to również zasługa MediaTeka. Tym razem układu MT7615N, który odpowiada za pasmo 2,4 jak i 5 GHz. W tym pierwszym przypadku transmitujemy dane z szybkością do 800 Mb/s z kolei na częstotliwości 5 GHz aż 1733 Mb/s. Mamy zatem do czynienia z rozwiązaniem, które oferuje obsługę standardu 802.11ac Wave 2 wraz z technologią MU-MIMO 4×4 oraz formowanie wiązki. Pozwala ona na wydajną transmisję danych do wielu urządzeń jednocześnie.

Specyfikacja robi jeszcze wrażenie, gdy zestawimy ją z urządzeniami niezbyt starymi, pochodzącymi np. sprzed 2 lat. Dawne wzmacniacze operowały w ramach sieci 2,4 GHz i nie były szczególnie wydajne. Obecność najnowszych rozwiązań sieciowych oraz standard 802.11ac znacznie poprawiają nie tylko komunikację, ale przede wszystkim szybkość transmisji danych w sieciach bezprzewodowych.

Raz, dwa, trzy – na cztery sposoby

Jak skonfigurować repeater aby móc cieszyć się zasięgiem w każdym kącie naszego mieszkania i oczywiście na tarasie też? Otóż można to zrobić na cztery różne sposoby i każdy z nich będzie dobry.

 • Przewodowo – podłączamy komputer do portu LAN repeatera i wpisujemy adres w przeglądarkę internetową: tplinkrepeater.net lub adres IP: 192.168.0.254
 • Bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi i komputera – podłączamy się do niezabezpieczonej sieci dystrybuowanej przez repeater (albo 2,4 albo 5 GHz) i konfigurujemy poprzez przeglądarkę internetową.
 • Z użyciem mobilnej aplikacji TP-Link Tether – coś dla fanów technologii mobilnych. Zamiast komputera do konfiguracji używamy smartfonu.
 • Poprzez sparowanie i połączenie RE650 z ruterem z wykorzystaniem mechanizmu WPS

Plusem rozwiązania TP-Link jest menu w języku polskim,zarówno w aplikacji mobilnej jak i przez WWW. Kolejny atut to bardzo prosta konfiguracja i funkcje zrozumiałe dla każdego użytkownika.

Menu konfiguracyjne WWW RE650.

Pierwszy, drugi oraz czwarty sposób konfiguracji są bardzo powszechne. My skorzystamy z aplikacji mobilnej i by pokazać, jak proste jest uruchomienie RE650 w sieci domowej bez korzystania z komputera. Po podłączeniu do niezabezpieczonej sieci repeatera uruchamiamy aplikację TP-Link Tether, która wyszuka obecne w sieci repeatery oraz inne urządzenia TP-Link kompatybilne z aplikacją. Konfigurację rozpoczynamy od podania hasła do wzmacniacza.

TP-Link RE650 dystrybuuje w konfiguracji początkowej niezabezpieczoną sieć Wi-Fi.

W kolejnym kroku kreator wyszuka dostępne sieci bezprzewodowe w pasmie 2,4 i 5 GHz. Wybieramy, które sieci będą rozszerzane i wpisujemy hasła dostępowe.

Wyszukiwanie sieci Wi-Fi.
Podsumowanie ustawień repeatera i rozszerzonych sieci.

Na koniec aplikacja wyświetla kilka ciekawych porad, m.in. tę dotyczącą lokalizacji repeatera. Zgodnie z dobrymi praktykami najlepszym miejscem do montażu wzmacniacza jest połowa drogi pomiędzy właściwym ruterem a miejscem, gdzie znajduje się obszar o znikomym zasięgu.

Gdzie podłączyć RE650? Aplikacja nam to podpowie.

Jeśli zamontujemy wzmacniacz możemy w aplikacji Tether zweryfikować jego prawidłowe położenie, dodatkowo pomocna będzie też dioda statusu na obudowie RE650. Warto pamiętać, że wskaźniki LED oraz podświetlenie można wyłączać przyciskiem lub włączyć tryb nocny w menu konfiguracyjnym.

Sprawdź czy prawidłowo podłączyłeś repeater.

Sieć została rozszerzona. Możemy to zweryfikować wykorzystując dowolną aplikację do skanowania sieci bezprzewodowych. A następnie przenieść repeater w wybrane miejsce w domu lub biurze.

Weryfikacja sieci bezprzewodowej – macierzystej i rozszerzonej.

Jak wygląda struktura bezprzewodowej sieci domowej? Poniższa grafika ze statusu web repeatera doskonale to odzwierciedla. Router dystrybuuje sieć bezprzewodową, repeater odbiera sygnał tej sieci, wzmacnia go i przesyła dalej.

Schemat funkcjonowania rozszerzonej sieci Wi-Fi.

Jeśli dysponujemy ruterem wspierającym standard 802.11ac, to RE650 będzie dystrybuował rozszerzoną sieć Wi-Fi w pasmie 2,4 oraz 5 GHz. To idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy posiadając wiele urządzeń chcą maksymalnie wykorzystać właściwości  Wi-Fi. Urządzenia mniej aktywne można podłączyć do sieci 2,4 GHz. Z kolei tablety, smartfony czy notebooki, które obsługują standard 802.11ac warto przyłączyć do sieci 5 GHz, która w przypadku RE650 oferuje możliwości zestawienia połączenia z szybkością 1733 Mb/s.