Thuraya X5-Touch to dotykowy smartfon satelitarny

Smartfon ma ekran Full HD o przekątnej 5,2 cala i co najważniejsze, obsługuje połączenia satelitarne. Ma też dwie karty SIM i pracuje na Androidzie. Może działać zarówno jak klasyczny smartfon, albo telefon satelitarny. Oznacza to, że nawet bez zasięgu sieci GSM, będziemy w stanie się porozumiewać przełączając się w tryb komunikacji satelitarnej. Do tej pory telefony satelitarne przypominały telefony komórkowe z lat 90-tych. Część z nich działała na leciwym Windows CE.
Thuraya X5-Touch to dotykowy smartfon satelitarny

Firma Thuraya Technologies pokazała w Dubaju telefon satelitarny z Androidem (fot. Thuraya)

Thuraya X5-Touch została pokazana przez producenta na konferencji w Dubaju. Nie poznaliśmy niestety ani ceny, ani daty sprzedaży. Jednak trzeba się spodziewać, że przyjdzie za niego zapłacić więcej niż za najdroższe flagowe smartfony dostępne obecnie na rynku. Telefon ma certyfikat IP67, co oznacza, że jest całkowicie pyłoszczelny i można go zanurzyć na nawet kilkanaście minut na głębokość nie większą niż metr. Thuraya X5-Touch ma też przycisk SOS, którym wezwiemy pomoc.

Firma Thuraya ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich inwestuje w telefonię satelitarną od lat. Jej geostacjonarne satelity pozwalają łączyć się użytkownikom z Europy, Bliskiego Wschodu, Indii, Australii i północnej Afryki. Komunikacja satelitarna przydaje się szczególnie w Azji i Afryce, gdzie naziemna infrastruktura jest słabo rozwinięta i istnieją miejsca (szczególnie w górach i na pustyniach), gdzie w ogóle nie ma zasięgu. Ten problem mają rozwiązać satelity umieszczone na niskiej orbicie. Space X planuje wystrzelenie kilkudziesięciu tysięcy satelitów komunikacyjnych, które zapewnią nie tylko łączność, ale również szybki internet na całej Ziemi. | CHIP