Xiaomi Mi Home 3D – nowy śmiały projekt chińskiego potentata [prima aprilis]

Xiaomi poczyna sobie całkiem śmiało w każdej branży, za którą chiński potentat się bierze. Firma jest w Polsce powszechnie znana głównie ze swoich smartfonów, ale również jej oczyszczacz powietrza (Xiaomi Mi Air Purifier 2) jest jednym z najpopularniejszych sprzętów w swojej klasie w Polsce. Nowy projekt Chińczyków to branża łącząca nowoczesne technologie i budownictwo. Podobnie jak w przypadku smartfonów i innych urządzeń również w tym przypadku firma nie wyważa otwartych drzwi i inspiruje się wcześniejszymi rozwiązaniami.
Xiaomi Mi Home 3D – nowy śmiały projekt chińskiego potentata [prima aprilis]

Niedawno Sylwia Zimowska napisała interesujący materiał o teksańskim startupie Icon, który w dobę wyprodukował (wydrukował) 60-metrowy dom za kwotę stanowiącą równowartość ok. 33 tysięcy złotych. Xiaomi zamierza również zainwestować we własne technologie druku 3D, a ich efektem ma być projekt Xiaomi Mi Home 3D.

Xiaomi Mi Home 3D
Wydrukowanie domu Xiaomi Mi Home 3D ma zająć dobę, ale stan “pod klucz” zajmie nieco dłużej.

Xiaomi w swoim projekcie zamierza wykorzystywać własną, budowlaną drukarkę 3D, która będzie działać w oparciu o sprawdzoną już w wielu innych projektach technikę tzw. contour craftingu. W technice tej dysza budowlanej drukarki 3D wydziela szybkoschnący beton zgodnie z zaprojektowanym wzorcem projektu.

Xiaomi Contour Crafting
Rozwiązanie Xiaomi będzie wykorzystywać sprawdzoną technikę druku 3D: contour crafting.

Konstrukcja na bazie projektu Xiaomi Mi Home 3D to nieruchomość składająca się z pięciu pomieszczeń (to od zamawiającego zależy w jaki sposób zostaną one zaaranżowane). Powierzchnia użytkowa nieruchomości ma wynosić ok. 100 metrów kwadratowych, ale najlepsza jest cena: samo wydrukowanie to koszt rzędu 5000 dolarów – ok. 18 tys. zł.

Xiaomi Mi Home app
Opcjonalnie będzie możliwość zdalnego sterowania funkcjami inteligentnego budynku za pomocą specjalnej wersji aplikacji Xiaomi Mi Home (fot. Xiaomi).

Xiaomi przewiduje również bardzo szeroki zakres personalizacji projektu z uwzględnieniem jego znacznego zdigitalizowania. Na życzenie klienta (choć za odpowiednio wyższą, nieujawnioną niestety kwotę), dom drukowany przez chińską firmę, może być inteligentnym budynkiem, którym użytkownik będzie mógł sterować różnymi urządzeniami (niektóre z nich również będą marki Xiaomi) za pomocą specjalnego wydania mobilnej aplikacji Xiaomi Mi Home. Niestety, firma nie planuje na razie wprowadzania swojego projektu na rynku europejskie. Pierwsi własne wydrukowane domy mają szanse otrzymać mieszkańcy Chin i Indii. | CHIP