Xiaomi (znowu) chce produkować procesory

Xiaomi Surge S2 ma być nowym układem System on Chip chińskiej firmy, skierowanym do segmentu średniego. Łańcuch produkcyjny objąłby głównie tajwańskie przedsiębiorstwa. Xiaomi skorzysta z pomocy Foxconn Electronics, Inventec, Largan Precision i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Sam układ będzie 8-rdzeniowy, złożony z 4 jednostek Cortex-A73 taktowanych 2,2 GHz i 4 kolejnych Cortex-A53 o częstotliwości 1,8 GHz. W strukturze Surge S2 znajdzie się także GPU Mali G71MP8. Układ ma współpracować z pamięcią typu UFS 2.1. I to, prawdę mówiąc, jest dobra wiadomość, bo szybki nośnik dla danych w średnim segmencie to akurat wskazane, a często pomijane rozwiązanie. Niestety na razie brak informacji o takich elementach specyfikacji jak obsługa aparatów czy wspierane standardy łączności. Nie znamy też daty premiery, nie wspominając już o urządzeniach, które miałyby dostać ten układ.
Xiaomi (znowu) chce produkować procesory

Mobilne procesory Xiaomi? (fot. Tech Hundred)

Producentów procesorów dla smartfonów jest niewielu. Wprawdzie nie występuje tu duopol podobny do rynku komputerów i laptopów, ale i tak lista jest dość ograniczona. Obok Qualcommu, Samsunga, Apple’a, MediaTeka i HiSilicon (Huawei) istnieją wprawdzie inni, jednak ich znaczenie trzeba określić jako marginalne. Mam na myśli firmy Allwinner, Spreadtrum czy RockChip, które produkują solidne układy, jednak nie potrafią zdobyć istotnego rynkowego udziału i trafić do większej liczby urządzeń. Taki potencjał ma natomiast Xiaomi, dlatego wejście chińskiego giganta do rywalizacji związanej z mobilnymi Soc może być interesujące.

Dotychczas Xiaomi wypuściło jeden własny SoC, ale trudno uznać go za rynkowy sukces, bo Surge S1 znalazł się tylko w jednym modelu telefonu (graf. Xiaomi)

Nie jest to pierwsze podejście Xiaomi do produkcji własnych procesorów. Rok temu firma pokazała układ Surge S1. 8-rdzeniowy jednostka skończyła swój żywot właściwie jako projekt. Procesor zainstalowano wyłącznie w smartfonie Xiaomi Mi 5C.

Wydajność Surge S1 nie była zła – co zatem sprawiło, że chińska firma nie zdecydowała się na umieszczenie tego procesora w większej liczbie telefonów? (graf. Xiaomi)

Jakie skutki mógłby przynieść sukces SoC zaprojektowanego przez Xiaomi? Przede wszystkim uderzyłoby to w Qualcomm. Amerykański producent dostarcza większość procesorów dla urządzeń z Pekinu. A ponieważ, biorąc pod uwagę popularność Xiaomi, mówimy o znaczących liczbach, z pewnością odbiłoby się to na zyskach Qualcommu. Pytanie tylko czy Surge S2 nie podzieli losu swojego poprzednika? | CHIP