Znów brakuje ci miejsca w smartfonie? Nie jesteś sam

Kiedyś gigabajt pamięci w smartfonie wydawał się zbędnym luksusem, dziś w dobie filmów 4K, zdjęć o wysokiej rozdzielczości i rozbudowanych aplikacji nawet i 128 GB może okazać się niewystarczające. Według badania SanDiska aż 26% Polaków zapełnia pamięć smartfonu w ciągu miesiąca, a 38% potrzebuje na to trzech miesięcy. Gdy zaczyna brakować pamięci, usuwamy pliki – aż 46% ankietowanych przyznało jednak, że po skasowaniu danych bardzo tego żałowali. Nikogo nie powinno natomiast dziwić, że 1/3 osób woli usuwać własne zdjęcia niż te, na których są przyjaciele, rodzina czy ukochane zwierzaki.
smartfony pamięć
smartfony pamięć

smartfon
W skali roku tworzymy dużo materiałów multimedialnych (fot. WD)

Statystyczny Polak wykonuje smartfonem 23 zdjęcia i 6 filmów tygodniowo, więc nic dziwnego, że pamięć telefonu tak szybko się kurczy. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że 55% respondentów obawia się o to, że stracą swoje pliki z powodu kradzieży lub utraty urządzenia w innych okolicznościach. 37% użytkowników potwierdza, że już utracili w ten sposób swoje cenne zdjęcia i nagrania wideo (i to bezpowrotnie – z powodu braku kopii zapasowych). Choć Polacy obawiają się utracić cyfrowe dobra to tylko 18% ankietowanych regularnie wykonuje kopie zapasową (41% robi to raz w miesiącu). Co gorsza 16% osób w ogóle nie robi backupu.

A przecież wykonywanie kopii zapasowej “nie boli”. Wygodną opcją jest chociażby synchronizacja danych z aplikacją Zdjęcia Google, gdzie otrzymujemy bezpłatnie nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia i filmy w nieco gorszej rozdzielczości niż oryginały. Jeśli natomiast zależy nam na bezstratnej jakości przechowywanych danych i to warto rozważyć nośniki zewnętrzne takie jak np. SanDisk iXpand Base, czyli stację ładującą do iPhone’a, która podczas ładowania wykonuje automatycznie kopię plików czy SanDisk Dual Drive Type-C, czyli pendrive pozwalający na przesyłanie plików między smartfonami i komputerami. | CHIP