Znamy plany AMD do 2020 roku

Kalifornijska firma przedstawiła część swoich planów na najbliższą przyszłość. ZEN 3 zobaczymy za około 1,5 roku. Podobnie jak gotowa już wersja druga, ZEN 3 będzie korzystał z 7nm litografii, przy czym ma być ona ulepszona (i oznaczona 7nm +). To co jest pewną nowością, to wypowiedź płynąca z wnętrza firmy o kolejnych odsłonach architektury ZEN. Wygląda na to, że mający ukazać się w 2020 roku ZEN 3 nie będzie szczególnie długo czekał na następców.
Znamy plany AMD do 2020 roku

W przyszłym roku pojawi się ZEN 2. Należy spodziewać się, że nastąpi to na początku roku (fot. AMD)

Jak podaje serwis WCCFTech, powołując się na wypowiedź osoby określonej jako starszy architekt CPU w kalifornijskiej firmie (chociaż nie pada nazwisko, więc to stawia wypowiedź w roli nie w pełni wiarygodnego źródła), AMD już rozpoczęło prace nad ZEN 5. Nie pojawiła się wprawdzie data, ale wiadomo, że będą to układy produkowane w Globalfoundries w 3 nm procesie technologicznym. Nie ma natomiast informacji na temat ZEN 4. Wygląda na to, że firma z Santa Clara może pominąć zupełnie krok w postaci architektury 5 nm.

AMD zmieniło rynek CPU w 2017 roku dzięki architekturze Zen. Jak będzie wyglądał jej rozwój? Część planów już znamy (fot. AMD)

Dodatkowo pojawiała się informacja mówiąca o aż 16-rdzeniowych AMD Ryzen mających pojawić się w ramach generacji trzeciej (ZEN 2). Oznaczałoby to konsumenckie układy 32-wątkowe. Plan “czerwonych” jest z pewnością bardzo ambitny. Już w przyszłym roku mająca się pojawić architektura ZEN 2 wprowadzi 7nm proces technologiczny, podczas gdy Intel jeszcze zmaga się z 10 nm.

Jeśli plany AMD się potwierdzą, to należy spodziewać się, że Intel uruchomi cały swój potencjał by nie dać się prześcignąć. Zaostrzona konkurencja będzie korzystna dla nas: użytkowników. Rosnąca przez lata przewaga Intela nad AMD została zasypana w 2017 wraz z pojawieniem się pierwszej generacji architektury ZEN. Nic więc dziwnego, że każda informacja o jej kolejnych odsłonach jest po prostu interesująca. | CHIP

Powiązane treści:

Jaki procesor do gier wybrać?