Amerykański sąd skazał twórcę oprogramowania służącego cyberprzestępcom

Rusłan Bondars zaprojektował i zarządzał usługą Scan4you, która oficjalnie miała pełnić rolę działającego online skanera antywirusowego. Tymczasem jak się okazało była ona w rzeczywistości wykorzystywana do udoskonalania złośliwego oprogramowania i sprawdzania czy malware opracowany przez przestępców jest odporny na skanowanie antywirusami. W latach 2009 – 2016 Bondars prowadząc Scan4you sprzedawał cyberprzestępcom cenne informacje dotyczące działania programów antywirusowych. Bondars został zatrzymany we współpracy z łotewskimi służbami.
Amerykański sąd skazał twórcę oprogramowania służącego cyberprzestępcom

Twórca Scan4you umożliwiał przeprowadzenie ataków powodujących straty w gospodarce USA liczone w milionach dolarów (fot. digitaltrends).

Jednym z klientów Scan4you była grupa przestępcza, która dzięki Bondarsowi i przeprowadzonym przez niego testom mogła skutecznie użyć złośliwego oprogramowania. Przestępcom udało się wykraść ok. 40 mln numerów kart kredytowych i debetowych oraz 70 mln adresów, numerów telefonów i innych informacji osobistych. Innym przykładem wykorzystania usługi Scan4you było rozwijanie złośliwego oprogramowania “Citadel”, szeroko stosowanego przez cyberprzestępców. Został on użyty m.in. do skutecznego zainfekowania ponad 11 milionów komputerów na całym świecie i spowodowania strat szacowanych na ponad 500 milionów dolarów.

Rusłan Bondars został uznany winnym i przebywa w amerykańskim więzieniu. Czas spędzony w areszcie będzie zaliczony do wyroku, który amerykański sąd ogłosi 21 września. | CHIP