Apple iMac kończy 20 lat

6 maja 1998 roku Steve Jobs zaprezentował pierwszego iMaca. Zrobił to w swoim stylu: nieszablonowo, z charyzmą i polotem. Sam komputer też był nietuzinkowy. Dziś pomysł integracji jednostki z ekranem nie jest niczym niezwykłym. W czasach wielkich i ciężkich monitorów kineskopowych musiało to budzić zaskoczenie. iMac nie był bowiem dużo większy od podobnych rozdzielczością monitorów. Pozwalał więc oszczędzić miejsce na biurku jak żaden inny komputer w tamtych czasach.
Apple iMac kończy 20 lat

Ewolucja iMaca od 1998 roku do dziś (fot. Jonah Sachs)

Tim Cook, wówczas pozostający w cieniu charyzmatycznego CEO firmy z Cupertino, dziś szef Apple’a, zamieścił wczoraj wieczorem wpis na Twitterze z fragmentem prezentacji z 1998 roku. I należy się z nim zgodzić, że Apple tą prezentacją zmieniło sposób patrzenia na komputery. Dziś możemy to słabo pamiętać, ale wówczas poczciwe pecety właściwie nie różniły się od siebie formą.

Ktoś musiał wykonać pierwszy ruch i pokazać komputer inny niż wszystkie. Oczywiście, próby tworzenia oryginalnych maszyn były podejmowane wcześniej. Nie zawsze jednak były udane, czego najlepszym przykładem jest chyba Packard Bell Corner PC. Apple iMac był inny, ale funkcjonalny. I częściowo przezroczysty.

iMac XXI wieku

iMac naprawdę wyraźnie zmienił się w 2002 roku. Model z 2000 roku był bowiem zewnętrznie nadal zbliżony do poprzednika i podobnie jak on korzystał z kineskopowego wyświetlacza. W 2002 roku przyszedł czas na LCD. Podzespoły samego komputera umieszczono w charakterystycznej podstawce ekranu.

W 2004 roku podzespoły powędrowały do obudowy głównej. Tym samym iMac nabrał charakterystycznego kształtu z bardzo szeroką dolną ramką. Wygląd urządzenia mógł się podobać… i się podobał, bo nawet dziś, w 2018 roku, ślady tamtego wzornictwa dostrzeżemy bez problemu we współczesnym iMacu.

iMac G4 z 2004 roku podczas Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier w Poznaniu (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

I chociaż od 2006 roku komputery z serii iMac są właściwie, pod względem sprzętowym, normalnymi pecetami typu All-in-One, to pozostają wśród najbardziej eleganckich urządzeń na rynku. Ze względu na system operacyjny trudno też porównywać je do urządzeń ze świata Windows, chociaż dzięki przejściu na układy Intela w 2006 roku możemy swobodnie instalować na nich system Microsoftu.

Wpływ na świat Windows

Dziś iMac to bardzo wydajna, ale też kosztowna maszyna, w naszym kraju wybierana głównie przez pasjonatów marki. Jednak od chwili prezentacji iMaca wiele się zmieniło w świecie windowsowych komputerów.

Dell Inspiron 5475 – inspiracja iMac’ami więcej niż wyraźna (fot. Dell)

Dziś właściwie każdy producent ma w swojej ofercie komputery typu All-in-One. Zwykle znajdziemy je w punktach obsługi, które w Polsce jakoś otrzymały stałą etykietę “okienek”, czy to w banku, czy na poczcie, na dworcu, czy w urzędzie.

Wpływ Apple iMac na wzornictwo komputerów był z pewnością olbrzymi. Apple ma zresztą tendencję to wyznaczania kierunków rozwoju urządzeń, czego dobrym przykładem poza iMac’iem jest też iPhone czy iPad, a wcześniej jeszcze iPod. Nawet nie będąc zwolennikiem marki z Cupertino trudno nie dostrzec tej zależności. | CHIP