Dwa nowe warianty Spectre można uruchomić za pomocą JavaScriptu

Intel już pracuje nad poprawkami w mikrokodzie. AMD z kolei zaleca aktualizowanie systemów operacyjnych. Aktualizacją powinny zostać objęte wszystkie komputery od tych pracujących na procesorach Bulldozer z 2011 r. do najnowszych. Obie firmy zapewniają, że wykorzystanie luk nie jest łatwe i wymaga dużej wiedzy. Choć niepokoi fakt, że luki w zabezpieczeniach można wykorzystać za pomocą JavaScriptu. Producenci najpopularniejszych przeglądarek wprowadzili już poprawki, które blokują możliwość uruchomienia exploitu.
Dwa nowe warianty Spectre można uruchomić za pomocą JavaScriptu

Spectre jest niebezpieczny ponieważ wykorzystuje luki występujące na poziomie sprzętowym. Z tego powodu wykrycie ataku z jego użyciem jest trudne, a haker może nie zostawić po sobie śladów. Teraz okazuje się, że złodzieje danych maja do dyspozycji także kod JavaScript. Informowaliśmy o tym, że Microsoft zamierza umożliwić wykorzystanie skryptów tego języka programowania w Excelu. Jeden z ekspertów od bezpieczeństwa umieścił w komórce arkusza kalkulacyjnego kod CoinHive obliczający kryptowaluty. Łatwo sobie wyobrazić, że w ten sposób mogą przenosić się także konie trojańskie wykradające dane i korzystające z nowych wariantów Spectre.

Pomimo, że do tej pory takich ataków nie stwierdzono, ryzyko istnieje. O ile ryzyko użycia występującej tylko w procesorach Intela luki Meltdown zostało zażegnane, to ze Spectre i jego kolejnymi wariantami sprawa nie jest tak oczywista. Problem dotyczy większości dostępnych na rynku procesorów, a naprawianie błędów przypomina walkę z hydrą. Głównie ze względu na to, że wymaga współpracy producentów sprzętu i oprogramowania. | CHIP