Wyraźnie spadła sprzedaż smartfonów w Europie

W lutym Stretegy Analitycs opracowała raport, z którego wynikało, że na świecie sprzedaż smartfonów spadła o 9% w ostatnim kwartale 2017 roku. Teraz kolejna firma analityczna przygotowała podobne zestawienie, tym razem dla Europy. Według danych tak źle w tej części świata jeszcze nie było jeśli chodzi o sprzedaż smartfonów. W Europie Zachodniej spadek wyniósł 13,9% (30,1 mln sztuk), przy czym najgorszy wynik odnotowały dwa znaczące kraje – Wielka Brytania (-29,6%) i Francja (-23,2%). Środkowa i Wschodnia Europa, która jest mniej nasyconym rynkiem, wypracowała z kolei o 12,3% większą sprzedaż niż przed rokiem. Tu głównie marketingową machinę napędza Rosja, z wynikiem o 25 procent lepszym niż w pierwszym kwartale 2017 roku.
Wyraźnie spadła sprzedaż smartfonów w Europie

Europa wyraźnie podzieliła się na dwie części – na wschodzie smartfony sprzedają się lepiej niż na zachodzie (fot. Canalys)

A jak jest z rozbiciem na poszczególnych producentów? Dwójka liderów, Samsung i Apple odnotowała spadek rzędu -15,4% i -5,4%. Wyraźnie zyskuje natomiast Huawei, bo aż o 38,6%. Oznacza to, że chiński koncern sprzedał ponad 2 miliony więcej urządzeń niż rok temu. Podobnym wynikiem może pochwalić się Xiaomi, które wypracowało w pierwszym kwartale wzrost o ponad 1000%. Warto jednak zauważyć, że wielka trójka kontroluje ponad 70% europejskiego rynku. Xiaomi jeszcze sporo do nich brakuje, choć wynik i tak jest imponujący.

Xiaomi Lepsze? Najwyraźniej! (fot. Canalys)

Canalys przyjrzało się też bliżej trendom panującym na europejskim rynku. W pierwszym kwartale 2017 nie sprzedano ani jednego smartfonu o proporcjach 18:9. Rok później trafiły one do 7,3 milionów Europejczyków. Nieco więcej sprzedaje się też smartfonów z wejściem na drugą kartę SIM (8%), ale największy skok widać w przypadku pamięci RAM i liczbie aparatów. 82,7% więcej niż rok temu sprzedaje się urządzeń wyposażonych w więcej niż 4 GB RAM-u. W tym okresie sprzedano także 155% więcej smartfonów z podwójnym aparatem. | CHIP