Jesteśmy uzależnieni od smartfonów

Okazało się, że używanie smartfonu jest powtarzalne i stałe dla każdej osoby. „Oznacza to, że jeżeli dzisiaj sprawdziłeś swój telefon 80 razy, to prawdopodobnie będziesz powtarzać to zachowanie – w bardzo zbliżonej ilości – każdego dnia” – wyjaśniają badacze. Jak dodają, niezwykle interesujące jest to, że częstotliwość korzystania z telefonu w przyszłości można z bardzo dużym prawdopodobieństwem określić już na podstawie bardzo małej ilości danych – wystarczą 2 dni obserwacji.
Psycholodzy z Lancaster University i University of Lincoln (Wlk. Brytania) za pomocą prostej aplikacji przez 13 dni sprawdzali, jak wiele czasu uczestnicy eksperymentu wpatrują się w ekran telefonu. Na podstawie zebranych danych obliczyli liczbę całkowitych godzin użytkowania telefonu oraz ilość „włączeń kontrolujących” (czyli krótkiego zerkania na telefon, trwającego krócej niż 15 sekund), jakie miały miejsce każdego dnia.

„Wielokrotne, krótkie i kontrole zerkanie na telefon komórkowy raz na jakiś czas, może świadczyć o tym, że jest to zachowanie podświadome i nawykowe, którego nasz mózg w ogóle nie odnotowuje” – mówi dr Tom Wilcockson z Lancaster University.

„Być może dlatego większość dotychczasowych badań tak bardzo niedoszacowuje czasu korzystania z telefonu w ciągu dnia. Opierały się one na narzędziach do samodzielnej kontroli, czyli ankietach i kwestionariuszach, które okazują się w tej kwestii niewiarygodne, jako że w dużej mierze zerkamy na telefon nawet sobie tego nie uświadamiając” – tłumaczy dr David Ellis, współautor omawianej pracy.