MediaTek Helio P22 – nowy SoC tajwańskiego producenta

Procesory tajwańskiej firmy MediaTek od pewnego czasu nie ścigają się z największymi: Qualcommem, Samsungiem czy HiSilicon, ale celują w rynek SoC dla średniego i niskiego segmentu. Odnajdują się na nim dobrze, o czym może świadczyć duża liczba telefonów wykorzystujących te układy. Nowy model, Helio P22, trafi do smartfonów tzw. niskiego segmentu średniego (ang. lower mid range), bardzo popularnego w wielu krajach azjatyckich i uboższych europejskich. Nowy Helio P22 może pochwalić się 12 nm procesem technologicznym jako pierwszy układ tajwańskiej firmy.
MediaTek Helio P22 – nowy SoC tajwańskiego producenta

Na Helio P22 składa się łącznie osiem rdzeni Cortex A53, a więc dość energooszczędnych, ale niezbyt wydajnych. Są one taktowane maksymalnie 2 GHz. i mogą współpracować z pamięciami RAM typu LPDDR3 lub LPDDR4X. Wbudowany GPU to IMG PowerVR GE8320 pracujący z częstotliwością 650 MHz. Wydajnością P22 nikogo więc nie powali. Układ ten obsługuje maksymalnie rozdzielczość 1600 x 720 i kombinację aparatów 13 MP + 8 MP, wraz z tworzeniem obrazów z efektem bokeh, lub pojedynczy aparat 21 MPix.

Jeśli chodzi o łączność jest nieźle. Helio P22 pozwala na wykorzystanie dwóch kart SIM w trybie 4G LTE (Cat.7/Cat.13) z pbsługą VoLTE/ViLTE. Nie zabrakło też WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0 oraz systemów nawigacji GPS, Glonass, Beidou i Galileo. Producent twierdzi też, że układ jest kompatybilny z licznymi systemami SI, takimi jak TensorFlow, TF Lite, Caffe i Caffe2. Urządzenia z Helio P22 trafią na rynek w drugiej połowie roku. | CHIP

Więcej:procesory