MediaTek Helio P22 – nowy SoC tajwańskiego producenta

Układy MediaTek wprawdzie nie znajdują się w czołówce najwydajniejszych chipów na rynku, ale są dość popularne za sprawą niskich cen. Producent rozwija swoją linię Helio, której najnowszy przedstawiciel, P22, właśnie został ujawniony.

Procesory tajwańskiej firmy MediaTek od pewnego czasu nie ścigają się z największymi: Qualcommem, Samsungiem czy HiSilicon, ale celują w rynek SoC dla średniego i niskiego segmentu. Odnajdują się na nim dobrze, o czym może świadczyć duża liczba telefonów wykorzystujących te układy. Nowy model, Helio P22, trafi do smartfonów tzw. niskiego segmentu średniego (ang. lower mid range), bardzo popularnego w wielu krajach azjatyckich i uboższych europejskich. Nowy Helio P22 może pochwalić się 12 nm procesem technologicznym jako pierwszy układ tajwańskiej firmy.

Na Helio P22 składa się łącznie osiem rdzeni Cortex A53, a więc dość energooszczędnych, ale niezbyt wydajnych. Są one taktowane maksymalnie 2 GHz. i mogą współpracować z pamięciami RAM typu LPDDR3 lub LPDDR4X. Wbudowany GPU to IMG PowerVR GE8320 pracujący z częstotliwością 650 MHz. Wydajnością P22 nikogo więc nie powali. Układ ten obsługuje maksymalnie rozdzielczość 1600 x 720 i kombinację aparatów 13 MP + 8 MP, wraz z tworzeniem obrazów z efektem bokeh, lub pojedynczy aparat 21 MPix.

Jeśli chodzi o łączność jest nieźle. Helio P22 pozwala na wykorzystanie dwóch kart SIM w trybie 4G LTE (Cat.7/Cat.13) z pbsługą VoLTE/ViLTE. Nie zabrakło też WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0 oraz systemów nawigacji GPS, Glonass, Beidou i Galileo. Producent twierdzi też, że układ jest kompatybilny z licznymi systemami SI, takimi jak TensorFlow, TF Lite, Caffe i Caffe2. Urządzenia z Helio P22 trafią na rynek w drugiej połowie roku. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.