Nowy chipset Intela: Z390 – oficjalne dane

Intel oficjalnie przedstawił specyfikację nowego chipsetu dla procesorów Core. Z390 będzie flagowym chipsetem w 2018 roku, a przynajmniej w jego drugiej połowie, zastępując tym samym Z370. O nadejściu nowego układu było wiadomo od dawna, ale jego specyfikacja do dziś pozostawała tajemnicą. Teraz jednak Intel odsłonił karty.
Nowy chipset Intela: Z390 – oficjalne dane

Specyfikacja Z390 nie jest szczególnie zaskakująca. Pod wieloma względami bardzo przypomina on Z370 wprowadzonego na rynek razem z procesorami Coffee Lake S czyli Intel Core ósmej generacji dla komputerów stacjonarnych.

W ujawnionej specyfikacji nie ma wprawdzie informacji o kompatybilności nowego układu z nadchodzącymi ośmiordzeniowymi procesorami, ale właściwie można być tego pewnym. Warto pamiętać, że nie mówimy tu jeszcze o premierze samego układu i części informacji Intel mógł zwyczajnie nie podać.

Blokowe przedstawienie Intel Z390. Podstawowa różnica to wbudowane WiFi oraz porty USB 3.1 drugiej generacji (fot. Intel)

Znaczącą różnicę między Z370, a nowym Z390 stanowi technologia wykonania. Starszy z układów, wprowadzony jeszcze pod koniec ubiegłego roku, jest wytwarzany w procesie 22 nm, podczas gdy nowy, podobnie jak pozostałe chipsety z rodziny 300, będzie wytwarzany w procesie 14 nm. To powinno obniżyć pobór mocy samego układu, a także zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła. Układ Z390 wyposażono w 24 linie PCIe 3.0, co nie powinno dziwić, skoro poprzednik dysponował tą samą liczbą.

Drugą istotną różnicą jest integracja wewnątrz chipsetu Z390 układu sieci bezprzewodowej 802.11 ac. Aż dziwne, że Intel wcześniej nie zdecydował się na integrację kart WiFi wewnątrz swoich topowych chipsetów.

Ani słowa o obsłudze CPU wyposażonych w 8 rdzeni… chociaż należy raczej oczekiwać tej informacji (fot. Intel)

W skład kontrolerów zawartych w Z390 weszły także USB 3.1 drugiej generacji, nieobecne w Z370, w liczbie 6 portów. Reszta interfejsów wygląda identycznie jak w poprzedniku: USB 3.1 pierwszej generacji w liczbie 10 portów oraz USB 2.0 w liczbie do 14 portów. Za łączność przewodową odpowiadać będzie wbudowana karta sieci gigabit ethernet, a za połączenie z urządzeniami peryferyjnymi bez użycia kabli wbudowany Bluetooth 5. Oczywiście Z390 współpracuje z pamięciami Intel Optane Memory.

Chociaż informacja o współpracy z układami 8-rdzeniowymi nie pojawiła się w specyfikacji to należy oczekiwać, że taki element specyfikacji zostanie z czasem ujawniony. Według większości spekulacji nowe procesory pojawią się w drugiej połowie tego roku. Wątpliwe jest więc by Intel wprowadzał specjalnie dla nich kolejny, po Z390 układ sterujący. | CHIP

Więcej:bezcatnews