Obcy mogą mówić podobnie jak my

“Chomsky często mówił, że jeśli Marsjanin odwiedziłby Ziemię, to pomyślałby, że wszyscy mówimy dialektami tego samego języka, ponieważ wszystkie ziemskie języki mają podobną strukturę” – powiedział Douglas Vakoch, prezes METI (Messaging Extra-Terrestrial Intelligence), który zorganizował całodzienny kurs języka w warsztacie Kosmosu w ISDC. “Jeśli jednak kosmici mają język, to czy byłby on podobny do naszego? To jest wielkie pytanie”.

Niektórzy z czołowych lingwistów na świecie twierdzą, że języki ludzkie są połączone wspólną “uniwersalną gramatyką”. Noam Chomsky znany  amerykański językoznawca, filozof, działacz polityczny poszedł jeszcze dalej. Podczas ostatniej Międzynarodowej Konferencji Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej, która odbyła się w sobotę, 26 maja, stwierdził, że owa uniwersalna gramatyka może dotyczyć również języków pozaziemskich.
“Mówiąc nieco żartobliwie, język marsjański nie różni się przecież tak bardzo od języka ludzkiego”,  Noam Chomsky i Jeffrey Watumull.

Również lingwiści Bridget Samuels z University of Southern California i Jeffrey Punske z Southern Illinois University uważają, że niektóre uniwersalne czynniki leżące u podstaw języka mogą być w stanie wypełnić duże luki w biologii i środowisku obcym.

“Cały wszechświat podlega tym samym prawom fizyki. Nie ma zbyt wielu sposobów przesyłania sygnału, szczególnie na duże odległości. Można oczekiwać, że języki pozaziemskie (…) będą mieć słownictwo składające się z elementów składowych znaczenia, które można łączyć w celu stworzenia bardziej złożonych znaczeń”.

I choć hipotetyczni Obcy mogli ewoluować zupełnie inaczej niż my, to wszystkie gatunki muszą wywodzić się z zasadniczo z tej samej zupy prebiotycznej. A skoro tak, to i języki powinny korzystać z tej samej gramatyki uniwersalnej.

“Chomsky często mówił, że jeśli Marsjanin odwiedziłby Ziemię, to pomyślałby, że wszyscy mówimy dialektami tego samego języka, ponieważ wszystkie języki naziemne mają wspólną podstawową strukturę”, powiedział Douglas Vakoch, prezes METI (Messaging Extra-Terrestrial Intelligence).

METI stara się opracować wiadomość uniwersalną. Jednak twierdzenie, że w całym Wszechświecie może obowiązywać gramatyka uniwersalna nieco zmienia postać rzeczy, a co za tym idzie postać wiadomości.

“To radykalna zmiana dla naukowców SETI, którzy do tej porzy szydzili się z idei tworzenia międzygwiezdnych przekazów inspirowanych językami naturalnymi”, powiedział Vakoch.

W przeszłości wiadomości wysyłane w przestrzeń kosmiczną były zazwyczaj kodowane w zasadach matematyki i nauk ścisłych, a nie języka. Do tej pory wysyłaliśmy muzykę, być może teraz będziemy mogli wysyłać wiadomości w języku naturalnym.

Więcej:obcy