Procesor Cannon Lake 10 nm w laptopie Lenovo

Lenovo IdeaPad 330 to pierwszy laptop dostępny na rynku (aktualnie tylko chińskim), w którym za moc obliczeniową odpowiada najnowszej generacji układ Intela z serii Cannon Lake. Chiński sprzęt został wyposażony w Core i3-8121U. Mamy zatem do czynienia z urządzeniem raczej klasy budżetowej. Z kolei litera U w nazwie procesora oznacza chip niskonapięciowy (15 W mocy). Intel opublikował specyfikację układu wykorzystanego przez Lenovo. Intel Core i3-8121U to 2-rdzeniowy, 4-wątkowy procesor wykonany w 10-nanometrowej litografii. Bazowy zegar taktujący producent ustawił na poziomie 2,2 GHz. W trybie turbo częstotliwość może wzrosnąć do 3,2 GHz. CPU jest wyposażony w 4 MB SmartCache.
Procesor Cannon Lake 10 nm w laptopie Lenovo

Lenovo Ideapad 330 Cannon Lake
Lenovo IdeaPad 330 z pierwszym CPU Cannon Lake (fot. Lenovo)

Układ jest przystosowany do pracy z pamięciami RAM typu DDR4-2400 oraz LPDDR4/x-2400 (niskonapięciowy wariant pamięci DDR4), przy czym procesor ten nie obsłuży więcej niż 32 GB pamięci RAM, ale też nikt nie oczekuje większych możliwości od procesora przeznaczonego dla low-endowych maszyn. Maksymalna teoretyczna przepustowość szyny pamięci to 41,6 GB/s i jest to więcej niż w przypadku układów Kaby Lake (34,1 GB/s). Nowy chip nie współpracuje z pamięciami ze sprzętową korekcją błędów (ECC), ale też pamiętajmy, że tego typu podzespoły mają zastosowanie w serwerach, a nie w sprzęcie klasy średniej jak IdeaPad 330.

Gdy połączymy fakt, że procesor jest układem energooszczędnym (TDP 15 W) i współdziała z energooszczędnymi pamięciami LPDDR4/x-2400, oznacza to, że nadaje się on do konstrukcji niezbyt wydajnych obliczeniowo, ale długo pracujących na bateriach. W stosunku do poprzedniej generacji, czyli Kaby Lake, nowy Intel Core i3 ma przewagę w liczbie obsługiwanych linii PCI Express. Cannon Lake może wspierać ich 16, podczas gdy i3 Kaby Lake obsługiwał 12.

Ciekawostką jest, że specyfikacja Intela nic nie mówi o zintegrowanym GPU w nowym procesorze. Dotychczas w zasadzie każdy mobilny i desktopowy procesor Intela poprzedniej generacji był wyposażony w GPU, tymczasem wygląda na to, że w przypadku Core i3-8121U jest inaczej. Lenovo w opisie konfiguracji laptopa IdeaPad 330 wspomina o obecności układu AMD R5. | CHIP