Razer Blade 15 na 2018 rok

Razer znany jest głównie z akcesoriów dla graczy. Jednak od kilku lat kalifornijska firma produkuje także laptopy. Nie są to jednak, jak można by było się spodziewać, komputery klasy DTR Gaming (czyli laptopy do gier zastępujący maszynę stacjonarną). Razer stara się wyraźnie pogodzić wysoką wydajność, niezbędną przy grach, z mobilnością, której oczekuje współczesny użytkownik.
Razer Blade 15 na 2018 rok

Nie sposób odmówić mu pewnego uroku. Nowy Razer Blade 15 to niewątpliwie interesujący model (fot. Razer)

Razer chwali się iż nowy Blade jest najmniejszym komputerem gamingowym wyposażonym w ekran o przekątnej 15,6″. Jest w tym sporo prawdy, gdyż jego najlżejsza odmiana waży 2,07 kg. Jak na komputer z GTX’em 1060 Max-Q i sześciordzeniowym Core i7-8750H “pod maską” to naprawdę niewielka masa. Oba układy wymagają bowiem dość wydajnego chłodzenia.

Kilka konfiguracji, które różnią się także wielkością. Można więc stwierdzić, że to właściwie dwa różne modele (fot. Razer)

Producent przewidział pięć różnych konfiguracji tego modelu. Dwie najtańsze dysponują wspomnianym już GPU GeForce GTX 1060 Max-Q, podczas gdy trzy droższe mogą pochwalić się bardzo mocnym GTX 1070 Max-Q. Co ciekawe, modele ze słabszą (co wcale nie oznacza “słabą”!) kartą ważą 2,07 kg, podczas gdy te z mocniejszym GPU są odrobinę cięższe: 2,1 kg. Są też nieco grubsze: 17,3 mm zamiast 16,8 mm. Producent wyposażył swoje laptopy w różne zasilacze. Modele z GTX 1060 otrzymają zasilacz o mocy 200W, podczas gdy to z GTX 1070 będą zasilane poprzez nieco silniejszy, 230-watowy PSU.

Każda z konfiguracji jest interesująca, chociaż matryce 60 Hz w laptopach gamingowych to dość dziwny wybór. Stąd zapewne wersje 144 Hz będą cieszyły się największym powodzeniem (fot. Razer)

Każda z wersji posiada ten sam CPU: Intel Core i7-8750H, a więc sześciordzeniową, dwunastowątkową jednostkę 8 generacji. Różne są natomiast zastosowane ekrany.  Wszystkie panele wykorzystane w nowym laptopie Razera zostały wykonane w technologii IPS. Najtańsza konfiguracja otrzymała matrycę FullHD o częstotliwości odświeżania 60 Hz. Na przeciwnym biegunie oferty Razera znalazł się, dostępny jedynie w USA, Kanadzie i u naszych zachodnich sąsiadów, model z matrycą 4K (także 60 Hz). Pozostałe konfiguracje wyposażono w panele FullHD 144 Hz. Reszta różnic sprowadza się do stosowanych dysków SSD i pamięci RAM.

Do chłodzenia producent użył tu komory parowej (fot. Razer)

Jednak dobry laptop to nie tylko jego podzespoły. Razer wyposażył nowego Blade’a w gniazdo USB 3.1 typu C (drugiej generacji) zgodne z Thunderbolt 3, trzy kolejne “zwykłe” USB 3.1 typu A, podświetlaną klawiaturę Razer Chroma RGB i głośniki zgodne z systemem Dolby Atmos. W środku znalazła się także całkiem pojemna bateria (80 Wh).

Nie będzie to oczywiście sprzęt tani. Najtańsza wersja została wyceniona na 1899 dolarów (około 6850 zł), a za najdroższą przyjdzie zapłacić 2899 dolarów czyli około 10 500 złotych. To oczywiście ceny w USA. W Polsce komputery te będą wyraźnie droższe. | CHIP