Robo-pies Boston Dynamics po schodach schodzi tyłem

Założyciel firmy, Marc Raibert, mówi, że robo-pies będzie do kupienia w 2019 roku. Powstanie około 100 takich robotów, aktualnie przedsiębiorstwo jest na etapie zawierania kontraktów z dostawcami części. Wciąż nie wiadomo, jaka będzie cena maszyny oraz czy będzie mógł ją kupić każdy chętny. SpotMini został wymyślony jako robot “rodzinny”. Chyba jednak może lepiej sprawdzić się w roli dynamicznego monitoringu w ogrodzie czy na terenie firmy niż w roli domowego pomocnika, który poza poruszaniem się (w tym chodzeniem po schodach i otwieraniem sobie drzwi) w zasadzie niewiele potrafi.
boston dynamics
boston dynamics

W nagraniu widzimy autonomiczny tryb robo-psa – SpotMini dzięki wbudowanym kamerom głębi i oprogramowaniu samodzielnie porusza się po wcześniej zmapowanym terenie. Na bieżąco analizuje przestrzeń przed sobą, by wykrywać potencjalne przeszkody. Na jednym ładowaniu baterii jest w stanie przepracować do 90 minut.

A co u jego starszego kolegi? Atlas radzi sobie równie dobrze. Tym razem konstruktorzy postanowili pokazać, jak humanoidalna maszyna biega i przeskakuje przez przeszkodę. W niedalekiej przyszłości Atlas ma być wykorzystywany w wojsku, w magazynach i oddziałach ratunkowych. Nie wiadomo jednak, kiedy to urządzenie trafi do zwykłej sprzedaży.

Boston Dynamics Skupia się m.in. na projektowaniu robotów, które potrafią zachowywać się jak zwierzęta. W 1992 roku firma uniezależniła się od amerykańskiej prywatnej politechniki – Massachusetts Institute of Technology. W 2013 została przejęta przez Google. Od czerwca 2017 roku przedsiębiorstwo należy natomiast do spółki SoftBank, znanej z produkcji robota Pepper. | CHIP