System rozpoznawania twarzy użyty eksperymentalnie przez brytyjską policję

Automatyczny system rozpoznawania twarzy uruchomiony został niecały rok temu przez walijską policję. Uruchomiono go eksperymentalnie przed finałowym meczem ubiegłorocznej Ligi Mistrzów UEFA, który odbywał się w Cardiff. Jak podaje serwis Wired, policja Południowej Walii ujawniła, że system, który miał analizować obraz z kamer monitoringu miejskiego, nieszczególnie dobrze sprostał zadaniu dopasowywania wykrytych twarzy do wcześniej wbudowanej w system bazy pół miliona fotografii.

Pilotażowy program automatycznej detekcji twarzy wygenerował podczas eksperymentu 2685 alarmów, z których jednak tylko 234 było faktycznie zasadnych. Mimo to, zgodnie z informacją opublikowaną przez serwis prasowy policji Południowej Walii projekt nie został zarzucony, a praca systemu trwała dalej. W efekcie w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy oddziałom policji korzystającym z tego rozwiązania udało się wykryć 2000 pozytywnych dopasowań, co spowodowało aresztowanie 450 osób. Brytyjskie służby przyznają że żaden system rozpoznawania twarzy nie jest jeszcze w pełni skuteczny, jednak odkąd wprowadzono nowe rozwiązanie, nikt nie został aresztowany na skutek fałszywego alarmu, nie odnotowano również skarg ze strony obywateli.

System pomaga policjantom nie tylko łapać przestępców, ale również ustalać tożsamość osób. Najważniejsze jest to, że system ten jest wprowadzony z rozmysłem, ma ograniczoną autonomię. O tym, czy w konkretnym przypadku wysyłany jest patrol policji na miejsce zdarzenia decyduje człowiek – operator systemu. Dokonujący analizy alarmu zgłoszonego przez system rozpoznawania twarzy. Zdaniem brytyjskiej policji opisywane rozwiązanie wprowadzono z uwzględnieniem zarówno potrzeb bezpieczeństwa, jak i poszanowania prywatności obywateli. System jest zgodny z GDPR.

Policja Południowej Walii

Więcej:bezcatnews