TEST: wielofunkcyjna i wydajna drukarka laserowa Oki

Sprzęt ma jednoprzebiegowy, LED-owy mechanizm druku o rozdzielczości 1200 dpi, który gwarantuje szybkość, jakość i niezawodność. Urządzenie drukuje w czerni i w kolorze z nominalną szybkością 30 stron na minutę, a czas uzyskania pierwszej strony to około 7,5 sekundy. W praktyce osiągi są nieco inne, bo dodatkowy czas jest potrzebny choćby na przesłanie danych do drukarki i ich przetworzenie, ale i tak szybkość urządzenia robi wrażenie. Pojedyncza strona tekstowa jest gotowa po 10 sekundach, natomiast 10-stronicowy dokument w ciągu 30-40 sekund. Proces wyjścia ze stanu uśpienia oraz nagrzania drukarki naturalnie opóźnia wydruk, bo potrzeba dodatkowych 30 sekund. Również druk dwustronny trwa dłużej, bo zamiast 40 sekund (dla dokumentu 10-stronicowego) jest to nieco ponad minutę.
TEST: wielofunkcyjna i wydajna drukarka laserowa Oki

Mechanizm druku z wykorzystaniem czterech linijek LED jest prostszy niż laserowy, pozwala też na druk na banerach o długości do około 1,3 metra

Do wyposażenia prawie nie mam zastrzeżeń, do minusów zaliczyłbym niewielki podajnik papieru, mieszczący zaledwie 250 arkuszy A4 i rozkładany podajnik uniwersalny na 100 kartek. Dopiero kolejne podajniki, po 530 arkuszy każdy, są w stanie dostosować urządzenie do potrzeb środowiska sieciowego generującego duże liczby wydruków. Łączna pojemność wszystkich podajników może wynosić 1410 kartek.

Skanowanie i kopiowanie

Skaner ma niższą rozdzielczość niż drukarka (600 dpi), ale taką samą szybkość 30 str./min (przy podawaniu dokumentów przez podajnik ADF). Realna szybkość skanowania 10 dokumentów to około pół minuty.

Podajnik skanera jest wyposażony w mechanizm rewersyjny (tzw. RADF), który może skanować dwustronnie, jednak również kosztem wydajności. Zeskanowanie 10 stron w tym trybie trwa niemal minutę, czyli dwukrotnie dłużej niż w trybie jednostronnym. Wyniki te są nieco gorsze od nominalnych, bo obejmują nie sam proces skanowania, ale też obróbkę obrazu i zapis danych.

Oczywiście sprzęt ma także funkcję kopiowania, a wydajność tego procesu jest zależna od druku i skanowania. Przy domyślnych ustawieniach 10-stronicowy dokument jest kopiowany około 42 oraz 73 sekundy (odpowiednio w trybie 1-stronnym lub 2-stronnym).

Urządzenie zostało fabrycznie wyposażone w moduł faksu i funkcje z nim związane, lecz ma to niewielkie znaczenie praktyczne. O wiele ważniejszy jest interfejs Gigabit Ethernet, opcjonalny moduł Wi-Fi  pracujący w trybie Wireless Direct, a także funkcje sieciowe i mobilne, którym poświęcę kolejne rozdziały. Oczywiście drukarka ma także port USB do bezpośredniego podłączenia do komputera, jak również host USB do bezpośredniego druku z pamięci przenośnych, a także skanowania do takich pamięci.

Oki MC573dn pozwala na wydruki prywatne, po podaniu hasła, i na uwierzytelnianie za pomocą karty zbliżeniowej

Możliwości sterownika

Na pierwszy rzut oka sterownik drukarki nie jest zbyt rozbudowany, choć ma kilka ciekawych opcji. To choćby automatyczny druk broszur, trzy poziomy oszczędzania tonera, a także bogata sekcja dotycząca jakości, szczególnie zarządzania kolorami w zastosowaniach biurowych i graficznych, włącznie z trybem fotograficznym.

Główne okno sterownika drukarki ma standardowe opcje, a najciekawsza jest możliwość druku broszur

Ciekawym dodatkiem są tzw. nakładki, np. logo firmy, informacje kontaktowe, klauzula poufności itp., które można zarejestrować w sterowniku drukarki (poprzez ich wydruk), a następnie używać różnych ich kombinacji np. podczas druku dokumentów firmowych. Taka funkcja może zastąpić posługiwanie się papierem firmowym.

Jedną z lepszych funkcji sterownika jest tworzenie tzw. nakładek na dokumenty – niestety są one zapisane nie w urządzeniu, lecz w samym sterowniku i pozostają niewidoczne dla innych użytkowników

W sterowniku znajdziemy także opcję Wydruk prywatny – to prosta, ale skuteczna funkcja zabezpieczenia dokumentu przed niepowołanymi osobami. Podczas druku wystarczy ją zaznaczyć i ustawić hasło, które zostanie użyte do zaszyfrowania dokumentu. Następnie, po podaniu tego samego hasła na panelu drukarki, dokument zostaje odszyfrowany i wydrukowany.


Na następnej stronie piszemy m.in. o panelu sterującym, systemie Sendys Explorer i aplikacji smartfonowej.

Panel sterujący

Mnóstwo dodatkowych możliwości daje kolorowy, 7-calowy, dotykowy ekran urządzenia. Domyślnie wyświetla cztery podstawowe przyciski: kopiowanie, skanowanie, drukowanie i faksowanie (w tym faks internetowy), a także daje dostęp do makr, ustawień oraz do przywracania ustawień początkowych dla każdej funkcji.

Startowy ekran obejmuje najważniejsze funkcje drukarki, ale można go dostosować do potrzeb firmy

W obrębie każdej funkcji jest mnóstwo ustawień, łącznie są ich setki, więc nie sposób wszystkich wymienić. W ramach kopiowania ciekawa jest np. możliwość użycie funkcji dostępnych zwykle przy skanowaniu czy drukowani: nadruk znaków wodnych, usuwanie krawędzi, pomijanie pustych stron, wiele opcji dotyczących jakości. W przypadku skanowania dostępne jest wysyłanie skanów na adres e-mail, do zarejestrowanego komputera (również przez sieć, do aplikacji lub folderu), do wskazanego folderu na serwerze, a także do pamięci USB.

Jest też kilka różnych opcji wydruku: wcześniej opisane zadanie prywatne, wydruk przez Google Cloud Print, a także oczywiście druk z USB. Niestety, to ostatnie dotyczy tylko formatów PDF, XPS, JPEG, TIFF, bez wsparcia dla plików Microsoft Office. Ale najbardziej brakuje bezpośredniej integracji z popularnymi usługami chmurowymi, co przecież mają już nawet najtańsze urządzenia wielofunkcyjne.

Urządzenie ma też bogatą sekcję ustawień dla użytkownika i administratora. W tej pierwszej części są opcje ogólnodostępne, jak np. możliwość edycji książki adresowej na potrzeby skanowania czy faksowania, konfiguracja przycisku One Touch przyspieszającego wysyłanie skanów lub faksów. Po zalogowaniu administratora dostępne stają się dziesiątki kolejnych ustawień obejmujących domyślne ustawienia każdej funkcji (np. domyślny druk w czerni z włączoną funkcją oszczędzania tonera), setki ustawień sieciowych (w tym usług katalogowych LDAP, Google Cloud Print oraz Apple AirPrint), ustawienia dotyczące eksploatacji (toner, oszczędzanie energii, dźwięki drukarki, poziom hałasu) i mnóstwo innych.

MC573 daje dostęp do wszystkich ustawień przez przeglądarkę – użytkownik może uzyskać informacje o stanie urządzenia, a administrator skonfigurować setki ustawień

Jak każda inna drukarka sieciowa, również MC573 daje dostęp do wszystkich ustawień przez przeglądarkę. Dla użytkownika dostępne są tylko informacje konfiguracyjne i dotyczące zużycia materiałów eksploatacyjnych. Administrator ma dostęp do ustawień setek parametrów (nie tylko tych dostępnych przez panel), w tym również do instalacji aplikacji na platformie sXP (smart Extendable Platform).

Sendys Explorer

Oprócz pakietu sterowników, wraz z MC573dn firma Oki daje licencję na serwerowe oprogramowanie Sendys Explorer (wersja Lite) firmy Alidata. To dostępny przez przeglądarkę system obiegu dokumentów – wirtualne środowisko pracy dla firmy, do którego mogą trafiać pliki, skany dokumentów (również przetworzone przez wbudowane oprogramowanie OCR), dane z chmury, z aplikacji mobilnej i wielu innych źródeł. Dane mogą być przechowywane w folderach prywatnych lub publicznych, przesyłane do drukarek podłączonych do systemu, wysyłane pocztą lub faksem. Chyba nie ma zadania związanego z obiegiem dokumentów, którego oprogramowanie nie jest w stanie wykonać.

Sendys Explorer odpowiada za przechowywanie dokumentów w różnych formatach, obieg pomiędzy pracownikami firmy, skanowanie, drukowanie oraz integrację z różnymi innymi źródłami danych

Sendys Explorer jest bardzo rozbudowany, ale jego uruchomienie jest proste. Wystarczy w zasadzie dowolny Windows, bo jedynym wymaganiem są usługi IIS. Instalacja trwa kilka minut, a po niej należy dodać drukarki (można wybrać wśród urządzeń zainstalowanych w systemie) oraz użytkowników. Całość jest dostępna przez dowolną przeglądarkę.

Każda z zalogowanych osób ma do dyspozycji taki oto prosty ekran główny

Sendys Explorer w wersji Lite ma ogromne możliwości, ale też pewne minusy. Jednym z nich jest bezpłatny OCR Tesseract, który jest mało przydatny, bo ignoruje polskie znaki (być może jest to kwestia dopieszczenia jego konfiguracji). Również łącza dokumentów do usług chmurowych (Google, OneDrive, Dropbox) lub Share Point trzeba dokupić osobno. Zewnętrznym modułem jest także Flex Connector, który pozwala przetwarzać dokumenty wejściowe o zdefiniowanym układzie pól, dodawać metadane, zapisywać wyniki w systemie plików, a także moduł Output Manager Conenctor dbający o bezpieczeństwo i koszty druku.

Znacznie większe możliwości ma Sendys Explorer Premium. Przede wszystkim ma lepszego OCR-a Abbyy Recognition Server, rozpoznającego tekst w ponad 190 językach oraz kody kreskowe. Przechowuje edytowalne dokumenty Microsoft Office i dodatkowe formaty PDF, wspiera XML w celu integracji z aplikacjami firm trzecich, dostępne jest także środowisko SDK do tworzenia własnych aplikacji.

Dla użytkowników mobilnych

Oki dostarcza również aplikacje dla użytkowników sprzętu mobilnego. Przede wszystkim jest to aplikacja Mobile Print, która nie jest zbyt ładna i funkcjonalna, ale spełnia swoje zadanie. Umożliwia druk dokumentów z pamięci (tylko pliki PDF), druk plików graficznych (nie tylko lokalnych, ale również z chmury Google), ma wbudowaną przeglądarkę internetową i możliwość druku bezpośrednio z niej. Jest też funkcja druku bezpośrednio z kamery smartfonu, a także skanowanie bezpośrednio z szyby lub podajnika ADF do smartfonu.

Do wyglądu aplikacji mobilnej Oki można mieć zastrzeżenia, ale realizuje najważniejsze zadania

Drugą aplikacją jest bezpłatny, mobilny Sendys Explorer dla systemów Android i iOS, który oczywiście nie działa wprost z drukarką, lecz w połączeniu z serwerową wersją systemu obiegu dokumentów. W domyślnej konfiguracji pozwala drukować dokumenty zapisane na serwerze, a także przesyłać je z urządzenia mobilnego na serwer (z pamięci lub z kamery).

Firmy korzystające z Sendys Explorera mają też do dyspozycji aplikację do elektronicznego obiegu dokumentów, która również działa na smartfonach z Androidem i iOS-em

Dane techniczne

Technologia drukuLED, kolorowa, jednoprzebiegowa
Obsługiwany typ nośnikaPapier zwykły, koperty
Obsługiwany format nośnikaA4, A5, A6, B5, B6, Letter, inne
Podajnik papieru250 arkuszy + 100 arkuszy, opcjonalnie 530 arkuszy
Szybkość druku w kolorze30 str./min
Szybkość druku w mono30 str./min
Maksymalna rozdzielczość druku1200 x 1200 dpi
Szybkość kopiowania30 str./min
Technika skanowaniaCIS
Rozdzielczość skanowania600 x 600 dpi
Maksymalny format skanuA4
Miesięczne obciążenie60000 str./miesiąc
Maksymalna gramatura papieru176 g/m² – 220 g/m²
Funkcja faksuTak
Druk dwustronny (dupleks)Automatyczny
InterfejsyUSB, LAN, AirPrint, RJ-11
Moc nominalnamaks. 1250 W, średnio 670 W, stan spoczynku 0,5-20 W
Wymiary (szer. x wys. x gł.)427 x 472 x 576 mm

| CHIP