TEST: wielofunkcyjna i wydajna drukarka laserowa Oki

Biurowy model MC573dn - sprawdzony w naszym laboratorium testowym.

Sprzęt ma jednoprzebiegowy, LED-owy mechanizm druku o rozdzielczości 1200 dpi, który gwarantuje szybkość, jakość i niezawodność. Urządzenie drukuje w czerni i w kolorze z nominalną szybkością 30 stron na minutę, a czas uzyskania pierwszej strony to około 7,5 sekundy. W praktyce osiągi są nieco inne, bo dodatkowy czas jest potrzebny choćby na przesłanie danych do drukarki i ich przetworzenie, ale i tak szybkość urządzenia robi wrażenie. Pojedyncza strona tekstowa jest gotowa po 10 sekundach, natomiast 10-stronicowy dokument w ciągu 30-40 sekund. Proces wyjścia ze stanu uśpienia oraz nagrzania drukarki naturalnie opóźnia wydruk, bo potrzeba dodatkowych 30 sekund. Również druk dwustronny trwa dłużej, bo zamiast 40 sekund (dla dokumentu 10-stronicowego) jest to nieco ponad minutę.

W skrócie

  • świetne wyposażenie - dwustronny druk i skanowanie oraz duży ekran
  • bardzo dobra wydajność w czerni i kolorze
  • bezpieczeństwo danych - wydruk poufny, różne opcje uwierzytelniania
  • wygodna obsługa i możliwość dostosowania panelu urządzenia
  • licencja na system obiegu dokumentów Sendys Explorer
  • niewielka pojemność podstawowego podajnika papieru
  • brak bezpośredniej integracji z usługami przechowywania danych w chmurze

Oki MC573dn jest wielofunkcyjnym urządzeniem formatu A4. Ma bogate wyposażenie, a także cechy pozwalające dostosować sprzęt do potrzeb użytkowników: moduł Wi-Fi, czytnik kart zbliżeniowych i dodatkowe podajniki papieru. Możliwości sprzętu da się rozszerzyć m.in. dzięki otwartej platformie Oki sXP. Szybkość druku i skanowania jest niezależna od użycia kolorów. Model Oki ma duży, konfigurowalny ekran LCD, a także mobilną aplikację.

Mechanizm druku z wykorzystaniem czterech linijek LED jest prostszy niż laserowy, pozwala też na druk na banerach o długości do około 1,3 metra

Do wyposażenia prawie nie mam zastrzeżeń, do minusów zaliczyłbym niewielki podajnik papieru, mieszczący zaledwie 250 arkuszy A4 i rozkładany podajnik uniwersalny na 100 kartek. Dopiero kolejne podajniki, po 530 arkuszy każdy, są w stanie dostosować urządzenie do potrzeb środowiska sieciowego generującego duże liczby wydruków. Łączna pojemność wszystkich podajników może wynosić 1410 kartek.

Skanowanie i kopiowanie

Skaner ma niższą rozdzielczość niż drukarka (600 dpi), ale taką samą szybkość 30 str./min (przy podawaniu dokumentów przez podajnik ADF). Realna szybkość skanowania 10 dokumentów to około pół minuty.

Podajnik skanera jest wyposażony w mechanizm rewersyjny (tzw. RADF), który może skanować dwustronnie, jednak również kosztem wydajności. Zeskanowanie 10 stron w tym trybie trwa niemal minutę, czyli dwukrotnie dłużej niż w trybie jednostronnym. Wyniki te są nieco gorsze od nominalnych, bo obejmują nie sam proces skanowania, ale też obróbkę obrazu i zapis danych.

Oczywiście sprzęt ma także funkcję kopiowania, a wydajność tego procesu jest zależna od druku i skanowania. Przy domyślnych ustawieniach 10-stronicowy dokument jest kopiowany około 42 oraz 73 sekundy (odpowiednio w trybie 1-stronnym lub 2-stronnym).

Urządzenie zostało fabrycznie wyposażone w moduł faksu i funkcje z nim związane, lecz ma to niewielkie znaczenie praktyczne. O wiele ważniejszy jest interfejs Gigabit Ethernet, opcjonalny moduł Wi-Fi  pracujący w trybie Wireless Direct, a także funkcje sieciowe i mobilne, którym poświęcę kolejne rozdziały. Oczywiście drukarka ma także port USB do bezpośredniego podłączenia do komputera, jak również host USB do bezpośredniego druku z pamięci przenośnych, a także skanowania do takich pamięci.

Oki MC573dn pozwala na wydruki prywatne, po podaniu hasła, i na uwierzytelnianie za pomocą karty zbliżeniowej

Możliwości sterownika

Na pierwszy rzut oka sterownik drukarki nie jest zbyt rozbudowany, choć ma kilka ciekawych opcji. To choćby automatyczny druk broszur, trzy poziomy oszczędzania tonera, a także bogata sekcja dotycząca jakości, szczególnie zarządzania kolorami w zastosowaniach biurowych i graficznych, włącznie z trybem fotograficznym.

Główne okno sterownika drukarki ma standardowe opcje, a najciekawsza jest możliwość druku broszur

Ciekawym dodatkiem są tzw. nakładki, np. logo firmy, informacje kontaktowe, klauzula poufności itp., które można zarejestrować w sterowniku drukarki (poprzez ich wydruk), a następnie używać różnych ich kombinacji np. podczas druku dokumentów firmowych. Taka funkcja może zastąpić posługiwanie się papierem firmowym.

Jedną z lepszych funkcji sterownika jest tworzenie tzw. nakładek na dokumenty – niestety są one zapisane nie w urządzeniu, lecz w samym sterowniku i pozostają niewidoczne dla innych użytkowników

W sterowniku znajdziemy także opcję Wydruk prywatny – to prosta, ale skuteczna funkcja zabezpieczenia dokumentu przed niepowołanymi osobami. Podczas druku wystarczy ją zaznaczyć i ustawić hasło, które zostanie użyte do zaszyfrowania dokumentu. Następnie, po podaniu tego samego hasła na panelu drukarki, dokument zostaje odszyfrowany i wydrukowany.


Na następnej stronie piszemy m.in. o panelu sterującym, systemie Sendys Explorer i aplikacji smartfonowej.