NEWS: 1/5 kryptowalutowych start-upów to oszustwa

Od 2017 roku za pomocą mechanizmu ICO na całym świecie zebrano równowartość prawie 33 miliardów złotych. Z tej sumy na podejrzane projekty inwestorzy wydali ponad 3,5 miliarda. Z kolei w amerykańskich sądach toczą się sprawy dotyczące wyłudzeń w sumie na prawie miliard złotych. Oszuści wykorzystują naiwność internautów liczących na szybki i łatwy zysk. W 25 przypadkach twórcy kryptowalut twierdzili, że projekt gwarantuje przyszłe zyski, co nie było możliwe. Inwestor musi liczyć się z ryzykiem utraty pieniędzy w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia, o czym autorzy każdego z nich powinni przypominać.
NEWS: 1/5 kryptowalutowych start-upów to oszustwa

Największą popularnością ICO cieszą się w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii (graf. Smith+Crown)

Całe sekcje 111 biznesplanów dotyczące kwestii zarówno technicznych jak i prawnych zostały skopiowane słowo w słowo z dokumentów bardziej wiarygodnych kryptowalut. Okazało się, że są osoby, które specjalizują się w pisaniu założeń dla kolejnych ICO. Emitenci 121 kryptowalut byli całkowicie anonimowi, dane o nich nie pojawiają się na stronach, ani w dokumentach prowadzonych projektów. Jednak nawet start-upy, które podają personalne informacje, warto uważnie sprawdzać. Często oszuści posługują się fałszywymi danymi, a nawet podszywają się pod znane osoby z różnych krajów w celu uwiarygodnienia swoich działań.

Bywa, że po zebraniu pieniędzy strony kryptowalut znikają z sieci, a kanały społecznościowe przestają być aktywne. Przed zainwestowaniem pieniędzy radzimy zawsze uważnie przyjrzeć się dokumentom i historii osób, które podpisują się pod danym projektem. Oczywiście zarówno technologia blockchain jak i oparte na niej kryptowaluty mają wiele zalet, jednak trzeba mieć świadomość, że nowe rozwiązania wiążą się z ryzykiem, a przestępcy zwykle są o krok przed instytucjami państwowymi, które nierzadko reagują na zagrożenia z opóźnieniem.

Initial Coin Offering to metoda crowdfundingu, w ramach której kapitał młodej spółki zbiera się przy użyciu kryptowalut. W ramach ICO musi powstać biznesplan ze szczegółowym opisem działania zawierającym etapy, terminy i cele. | CHIP